Erdoğan'dan Olmert'e soğuk karşılama

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in bugün başlayacak Ankara ziyaretine Harem üş-Şerif'teki hafriyat çalışmaları ve arkeolojik kazıların gölgesi düştü.

ANKARA - İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in bugün başlayacak Ankara ziyaretine Harem üş-Şerif'teki hafriyat çalışmaları ve arkeolojik kazıların gölgesi düştü. Başbakan Tayyip Erdoğan, dün AKP grup toplantısında "Kudüs'te, 'Ben yaptım oldu' politikası izlemeye kimsenin hakkı yoktur" derken, perşembe görüşeceği Olmert'e hassasiyetlerini ilk ağızdan anlatacağını kaydetti.
Erdoğan, İsrail'in Harem üş-Şerif'teki çalışmalarının Hamas ile Fetih arasında ulusal birlik hükümeti kurulması kararının alındığı bir döneme rastlamasına dikkat çekip, "İsrail hükümetine çok açık biçimde şunu söylemek istiyorum. Harem üş-Şerif tüm dünya Müslümanlarının en kutsal mekânları arasındadır. Buraya yönelik her türlü girişim, tüm Müslümanların haklı tepkisi ve hassasiyetiyle karşılaşacaktır" dedi. "Ortada Kudüs'te Müslümanlara ait dini mekânların korunmasına dair anlaşmalar, düzenlemeler var; İsrail bunlara uymak zorundadır" anımsatması yapan Başbakan, "İsrail'in bölgenin kutsallığına saygı gösteren ve gerilimin tırmanmasına mahal vermeyecek bir hareket tarzı benimsemesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Başbakan "Bu düşüncelerimizi Dışişlerimiz İsraillilere aktardı. Ben de perşembe Olmert'e hassasiyetlerimizi birinci elden aktaracağım. Kendileriyle enine boyuna görüşeceğiz" dedi.
Dışişleri de girişimde bulundu
Erdoğan'ın çıkışı öncesinde Dışişleri'nin İsrail Dışişleri'ne hem Ankara hem de Kudüs'teki girişimlerle gelişmelerden duyulan üzüntüyü dile getirdiği öğrenildi.
İki başbakanın bölgesel sorunlar ve ikili ilişkilerin yanı sıra ABD Temsilciler Meclisi'ndeki 'Ermeni soykırımı' tasarısını da ele alması ve Erdoğan'ın bu konuda Yahudi lobisinin desteğini istemesi bekleniyor.
Ölmüş casusun naaşı için yardım isteyecek
Öte yandan İsrail'in de beklentileri var. Olmert'in 1965'te Şam'da yakalanıp idam edilen İsrail casusu Eli Cohen'in naaşının iadesi için Erdoğan'dan yardımını isteyeceği kaydedildi. Cohen'in dul eşi Nadia Cohen, başbakanın bunu kendisine bizzat söylediğini aktarırken, İsrailli yetkililer yorum yapmadı. (Radikal, Reuters)