Erdoğan'ın Meksika ile de vizyonu ortak

MEXICO CITY - Latin Amerika ve Karayiplere açılım stratejisi çerçevesinde 10 yıl sonra Türkiye’den Meksika’ya başbakanlık düzeyinde ilk ziyareti yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, kendisini davet eden Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon ile görüşüp Matias Romero Enstitüsü’nde ‘Yeni Bin Yılda Türkiye’nin Küresel Barış Arayışı’ konulu bir konuşma yaptı.
Erdoğan’ı törenle karşılayan Calderon, diplomatik ilişkilerin iki ülkenin de devrimler yaptığı dönemde, 1928’de kurulduğunu hatırlatıp uluslararası işbirliğine Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkesini gerçekleştirme hedefini koydu. Erdoğan da ilişkilerinin aslında 1865’e, Osmanlı’ya dayandığını, son 81 yılda sadece üç üst düzey ziyaret gerçekleştiğini hatırlatıp, ziyaretinin milat olmasını diledi. Meksika’nın Kuzey-Güney Amerika, Türkiye’nin Avrupa-Asya’yı bağladığını belirtip ‘Meksika’ya atılan adım, Latin Amerika’ya atılan adımdır, Türkiye’ye atılan adım da Ortadoğu ve Orta Asya’ya atılan adımdır’ sloganını benimseyen iki lider, karşılıklı yatırımları, uyuşturucu kaçakçılığı, örgütlü suçlarla mücadeleyi, Meksika’nın 1990’larda yerli isyanı başlatan Zapatista hareketiyle uzlaşmasını ele aldı.  2010’de Meksika devriminin 200. yılında üst düzey ziyaret sözü veren Başbakan, diplomat yetiştiren enstitüdeki konuşmasında da şu mesajları verdi: 
* Tarihçi Fernand Braudel, Akdeniz tarihini anlatırken, Veracruz’da uçan kelebeğin kanat esintisinin Topkapı’daki Yeniçeri isyanını etkilediğini vurgular. Bu küreselleşmenin yeni bir olgu olmadığını gösteriyor. 1500’lerde Meksika İmparatorluğu ilk toprak sistemini Osmanlı’yı esas alarak kurmuştu. İki ülke 20. yüzyıla yeni başlangıçla girdi. Millileştirmeler, toprak reformları gibi köklü toplumsal süreçlerden geçti. Bu bağlamda Atatürk, 1935’te Meksika Maslahatgüzarı atadığı Tahsin Bey’e bizzat ’Mayatepek’ soyadını vermiştir.

*  Avrupa’nın, siyasi ve ekonomik açılardan belirli bir stratejik vizyon sürdürmesi ve bu stratejik hedefe doğru bizimle birlikte yürümeye devam etmesi gerek. (aa)