Erdoğan'ın telefonu Bush'a açıklama yaptırdı

ABD Başkanı George W. Bush'u telefonla arayan Başbakan Tayyip Erdoğan, Kongre'deki 'Ermeni soykırımı' karar tasarısının stratejik ortaklık ilişkisine zarar vereceği uyarısı yaptı.

ANKARA - ABD Başkanı George W. Bush'u telefonla arayan Başbakan Tayyip Erdoğan, Kongre'deki 'Ermeni soykırımı' karar tasarısının stratejik ortaklık ilişkisine zarar vereceği uyarısı yaptı. Bush da bu tür tasarıların yasamanın değil tarihin araştırma konusu olduğunu vurgulayan bir açıklama yayımladı.
Erdoğan, 14 Mart 2007'de aynı konuda kendine yolladığı mektubu da hatırlattığı Bush'a şöyle dedi: "Bu Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortaklık ilişkisine zarar verecektir. Ermenistan'a ortak tarih komisyonu kurma teklifimiz hâlâ geçerli ama olumlu cevap gelmedi. 'Sözde soykırım' tasarısı, Türk ve ABD halklarının çıkarlarına hizmet etmediği gibi Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin geliştirilmesi çabalarına darbe vuracaktır." Bush da "Sizi anlıyorum. Tasarıya dair benim de kaygılarım var. Türkiye-ABD ilişkilerine zarar verecek böyle bir tasarının Kongre'de geçmemesi için kararlı çalışıyoruz. Bu görüşmeden arkadaşlarıma da bahsedip daha yoğun çalışmalarını isteyeceğim" yanıtını verdi.
Ardından Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe şu açıklamayı yaptı: "Başkan 1915 olaylarını '20. yy'ın en büyük trajedilerinden biri olarak niteliyor. Ama bunun soykırım olarak anılması meselesinin yasamanın değil tarihsel araştırma konusu olması gerektiğine inanıyor. Başkan Türkiye'yle ilişkilere zarar verebilecek bu tasarıya karşı çıkmakta."
Peres'in desteği baki
Erdoğan'ın 3 Ekim'de de arayıp kaygılarını ilettiği İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'den de Türkiye'nin pozisyonuna destek aldığı kaydedildi. Erdoğan, Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat çoğunluktan ötürü ABD'nin eski Demokrat Başkanı Bill Clinton'ı da arayıp devreye girmesini istedi.