Erivan diasporaya vatandaşlık veriyor

Ermenistan, soykırım tezlerinin en hararetli savunucusu olan 9 milyonluk Ermeni diasporasıyla bütünleşme yolunda en önemli adımı attı. Çifte vatandaşlık yasası parlamentoda 6'ya karşı 64 oyla kabul edildi.

ERİVAN - Ermenistan, soykırım tezlerinin en hararetli savunucusu olan 9 milyonluk Ermeni diasporasıyla bütünleşme yolunda en önemli adımı attı. Çifte vatandaşlık yasası parlamentoda 6'ya karşı 64 oyla kabul edildi. Adalet Bakanı David Harutunyan, 18 yaşına gelmiş, Ermenice bilen, anayasayı bilen, Ermeni kökenli ya da Ermeni'yle evli, Ermenistan'a büyük hizmette bulunanların vatandaş olabileceğini açıkladı. Çifte vatandaşların seçime katılabileceğini belirten Harutunyan, Ermeni vatandaşlarının bir başka ülkenin vatandaşlığını da alabileceklerini söyledi.
Yasa, dış yatırımın artmasını amaçlarken, diasporanın parlamento seçimlerinde etkili olmasını da sağlayacak. Hükümetten pek çok ismin bulunduğu Cumhuriyetçi Parti ile aşırı milliyetçi Taşnak Sütyun'un desteklediği tasarıya itiraz eden muhalefet, yasanın Ermenistan'ın komşularıyla ilişkilerini bozabileceği ve ülkenin kaderinin ülke dışındaki kişilere bırakılacağına dikkat çekti. (bbc, afp, aa)