Erivan hükümetler arası komisyon istedi

Ermenistan Devlet Başkanı Koçaryan, 'Ermeni soykırımının' araştırılması için Türkiye ile hükümetlerarası komisyonun kurulması talebini yineledi.

PARİS - Ermenistan Devlet Başkanı Koçaryan, 'Ermeni soykırımının' araştırılması için Türkiye ile hükümetlerarası komisyonun kurulması talebini yineledi. Fransa'daki 'Ermenistan yılı' etkinlikleri için Paris'e giden Koçaryan, Le Figaro'ya demecinde, Türkiye ile önkoşulsuz diplomatik ilişki kurulması ve hükümetlerarası komisyon oluşturulmasına hazır olduklarını söyledi. "İkili ilişkilerin normalleştirilmesi hükümetlerin sorumluluğudur, tarihçilerin değil" diyerek Ankara'nın tarihçiler
arasında komisyon önerisini dışlayan Koçaryan, "Bu yüzden Türkiye ile önkoşulsuz diplomatik ilişkilere hazırız, hükümetlerarası komisyon oluşturup, en hassasları dahil tüm konuları konuşmak için" ifadelerini kullandı.
'Dink saldırısı ilişkileri etkilemez'
Koçaryan, Hrant Dink'in öldürülmesiyle oluşan havanın ilişkilere etkisine dair soruyu, "Çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Sorun daha derinlerde. Türk insanının tarihinden geliyor. İmparatorluklar hep özür dilemekten kaçındı. Bu durum değişmiş değil" diye yanıtladı. Fransa'da soykırımın inkârını suç sayan yasanın parlamentoda kabulü sorulduğunda Koçaryan, "İnisiyatifimiz dışında. Ermeni cemaatlerinin çabasının sonucu. Uzlaşmacı bir formül bulacaklardır. Ama şüphesiz, Ermenistan, soykırımın tanınması konusunda destekçidir" yanıtını verdi. Koçaryan Türkiye'nin AB üyeliği konusunda şöyle konuştu: "AB'ye üyelik süreci Türk halkının ciddi düzenlemelere girmesini öngörüyor. Bu durum, azınlıklara karşı daha açık, daha hoşgörülü olunması, tarihin yeniden değerlendirilmesini sağlayacak. Öte yandan, AB ile sınır olmamız anlamına geliyor, bu da iyi bir şey."
Koçaryan, Dağlık Karabağ ile ilgili ise "Her halk bağımsız olmalı. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünden bahsetmek komik. Çünkü Karabağ, Sovyetler'in yıkılmasıyla bağımsızlığını elde etti. Hiç bağımsız Azerbaycan'ın parçası olmadı. Müzakerelerin hedefi, referandumla Karabağ'ın bağımsızlığının tanınması olabilir" dedi.