Erivan: Karabağ ayrı, ilişkiler ayrı

ERİVAN - Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesine dair altı haftalık iç müzakere süceninin başlatılmasına dair Erivan’dan ilk değerlendirme ‘sürecin Dağlık Karabağ’dan bağımsız yürütüldüğü’ oldu. Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile diyaloğun önkoşulsuz ve Karabağ barış sürecinden bağımsız olduğunu açıkladı. Sarkisyan Erivan’da Ermeni diplomatlarla toplantısında, “Türkiye ile yürütülen görüşmelerde hiçbir koşul kabul etmiyoruz. Hele bu koşul Dağlık Karabağ sorununa aitse hiç görüşmeyiz” dedi.
İlk kez böyle bir belgeyi tartışacağız
Ermeni lider, mazide kalan sorunların da çözümünün gereğini vurgulayarak kurulacak hükümetlerarası komisyonların önemine dikkat çekti. Tarihte ilk kez bir belgenin Ermeni kamuoyuna sunulacağını belirtip aktif tartışma isteyen Sarkisyan, ilişkileri layıkıyla çözmeye çalıştıklarını belirtip “İmzalanan protokoller bu şansı bize tanıyor” diye konuştu. 

Maç işi muğlak
Sarkisyan, önceki akşam BBC’yle söyleşisinde 14 Ekim’de Bursa’daki Türkiye-Ermenistan milli maçına gidip-gitmeyeceğini havada bırakırken Ermeni muhalefeti protokollere ses çıkarmakta gecikmedi. Eski Dışişleri Bakanı Aleksandr Arzumanyan, protokollerdeki parlamentoların onayı ile ilgili maddenin de uluslararası pratiğe aykırı olduğunu ileri sürdü. Muhalefetteki İrs Partisi vekili Stephan Safaryan da Türkiye’nin sınırların açılması için öne sürdüğü üç şartı da protokollere koydurmayı başardığını, Ermenistan’ın  Kars Anlaşması’nı de-fakto olarak tanıdığını söylerken, Erivan’ın “Ermeni Soykırımı’nın müzakere konusu haline getirilmesini de kabul ettiğini’ savundu.
Ermenistan’ın AB büyükelçisi Avet Adonts protokollerin nisanda imzalanan ‘Yol Haritası’nın devamı olduğunu belirtirken, “Önkoşul içerseydi Erivan zaten imzalamazdı” dedi. Ermenistan’ın Avrupa Konseyi Temsilcisi Zograb Mnatsakanyan da, protokollerin normalleşme sürecine dair ilk resmi belge olduğuna dikkati çekip ekledi: “Bu çok önemli. Çünkü sadece normalleşmeye yardımcı olmayacak, ilişkileri körükleyecek” dedi. (ntv, dha, afp)