Erivan önce Karabağ'da ilerlemeye yanaşmıyor

ERİVAN - Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, Türkiye’nin ilişkileri normalleştirmeye yönelik protokollere meclis onayı için Dağlık Karabağ’da ilerleme sağlanması talebini, “Onaylayıp uygulamayacaksak iki protokolü niye imzaladık” diyerek reddetti.
Reuters’e konuşan Nalbandyan, Türkiye ile Ermenistan’ın artık hızla diplomatik ilişkileri kurma ve sınırlarını açma yükümlülüğü altında olduğunu söyledi. 10 Ekim’de Zürih’te imzalanan protokollerle Karabağ arasında ilişki olmadığını savunan Ermeni bakan, “Tüm uluslararası toplum protokollerdeki anlaşmaya hızla onay ve uygulama ve saygı bekliyor. Taraflardan biri onay ve uygulama yolunda ertelemeye gider ve bazı engeller çıkarırsa, olumsuz sonuçlarının tüm sorumluluğunu taşır” diye çıkıştı.

‘Minsk’ten pek umut yok’
Türk-Ermeni yakınlaşması ile Karabağ sorununun iki ayrı süreç olduğunu öne süren Nalbandyan,“Bu sadece Ermenistan’ın değil uluslararası toplumunun da yaklaşımıdır” savunmasını yaptı. Ermeni bakan, AGİT Minsk Grubu’nun Ermeni-Azeri liderler Serj Sarkisyan ile İlham Aliyev arasında anlaşma sağlama çabasıyla ilgili “Olumlu bir dinamizm var, ama yarın ya da bir ay içinde yahut kısa zaman zarfında anlaşma sağlanacağını söylemenin çok ciddi olduğunu sanmıyorum” ifadelerini kullandı. (Reuters)