Erivan şikâyetçi: Türkler lobi yapıyor

Ermenistan, ABD Kongresi'nde Ermeni soykırımının tanınması çabalarına karşı Türkiye'nin lobi atağını bloke etme çabasında. Washington temaslarında ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la görüşen...

WASHINGTON - Ermenistan, ABD Kongresi'nde Ermeni soykırımının tanınması çabalarına karşı Türkiye'nin lobi atağını bloke etme çabasında. Washington temaslarında ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la görüşen Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Türkiye'yi 'soykırım' tasarısına karşı lobi yapmakla suçladı. Türkiye'nin tasarıyla ilgili uyarıları yüzünden Ermenistan'ın bu konuyu tartışmakta zorlanır hale geldiğini savunan Oskanyan, "Hükümetler bu tür konulara karışmaktan uzak durmalı" dedi. Oskanyan, "Fakat Ermenistan'ın çıkarını ilgilendiren konular tartışılıyorsa, özellikle de Türkiye'nin hükümet düzeyinde lobi faaliyetleri söz konusuysa, biz de hükümet olarak tarafsız kalamayız" ifadelerini kullandı. 'Türkiye'nin içeride soykırımı gündeme getirenleri Türk Ceza Kanunu ile susturduğunu, aynı kampanyayı yurtdışına da taşımaya kalkıştığını' savunan Ermenistan Dışişleri Bakanı, Ankara'yı ABD'yi cezalandırmaya çalışmakla da suçladı. Oskanyan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün ABD ziyaretini ima ederek, "Şimdi de Türkler Amerikan Kongresi soykırım hakkında yüksek sesle konuşmaya cesaret etmesine karşı seyahatlere çıkıp ABD'yi cezalandırmaya çalışıyor" dedi.
Ermenistan Dışişleri Bakanı ABD'li meslektaşı Rice ile temasının detaylarına girmezken, 'soykırım', Türkiye-Ermenistan ilişkileri, Karabağ sorunuyla Ermenistan'da mayıstaki seçimlerin ele alındığı kaydedildi.