Erivan uzun ince bir yolda

Erivan uzun ince bir yolda
Erivan uzun ince bir yolda

Erivan?daki protestolara rağmen Sarkisyan kararlı. Partisi, ?uzun yolda ilk adım? diyor. FOTOĞRAF: REUTERS

ERİVAN - Türkiye ile Ermenistan’ın ilişkileri normalleştirmeye yönelik protokollere tarihi imzaları atmasının ardından Erivan’da iktidar attığı adımın arkasında dururken, muhalefet zaten eleştiri bombardımanına tuttuğu protokollere imza atılması vesilesiyle bir kez daha yüklendi. Ermeni halkı ise ekonomiyi düşünerek gidişattan memnun gözüküyor.
Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın liderliğindeki Cumhuriyetçi Parti’nin sözcüsü Edvard Şarmazanov şunları söyledi: “Önümüzde çok zor, hassas bir yolun uzandığının farkındayız. Uzun bir yolda sadece ilk adımı attık, ama 21. yüzyılda kapalı sınır kalmaması gerektiğini ve büyük ülkelerle uluslararası toplumun liderlerinin de böyle düşündüğünü anlıyoruz. Bu bize iyimserlik veriyor.” Cumhuriyetçilerle birlikte koalisyon hükümetindeki diğer iki parti de protokolleri desteklediğinden, parlamento onayı alınmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Gelgelelim muhalefet partilerinden Miras’ın önde gelenlerinden Stepan Safaryan, “Bu imzayla büyük tehlike ve  belirsizlik dönemine girdik” yorumunu yapıp, törendeki son dakika krizine atıfla “İlişkilerin normalleştirilmesinde ilk krizi yaşadık bile, ilerde de benzer krizler çıkmasını bekliyoruz” dedi. 

Ümitler sınıra bağlandı
Ama sadece Gürcistan ve İran sınırları açık Ermenistan’da Rusya’da çalışan yakınlarının yolladığı paralarla hayatta kalma mücadelesi veren çoğunluk, protokoller yürürlüğe girerse sınırların açılacak olmasına büyük ümitler bağlamış durumda. Erivan’ın Hrazdan pazarında Türk tekstil ürünleri satan bir dükkan işleten Artur Afrikian, “Çok korkunç bir yıl geçirdik. Kimsede para yok. Alışverişe gelenler de sadece en ucuz malları alıyor” diye yakınırken, sınırın açılması için gün saydıklarını belirtti. “Bu bizim için çok iyi olacak. Türkiye’den mal getirmek ucuzlaşacak” diye sevinen esnaf, “Kimbilir, belki gelip burada fabrika bile kurarlar” temennisinde bile bulundu.
IMF’nin Ermenistan sorumlusu Nienke Oomes, sınırların açılmasının ithal mallarının maliyetini düşürmekle kalmayıp Ermenistan’ın yeni pazarlara açılmasını da sağlayacağına dikkat çekti. Oomes “Bazı Ermeni şirketleri kısa vadede artan rekabetten zarar görecek, ama orta ve uzun vadede karlı çıkacaklar. Türkiye’nin doğusunda 15 milyon insan yaşıyor. Burası Ermenistan’ın ihracatı için büyük pazar” dedi. (afp)