Erivan'da başkanlık için ön sınav

Ermenistan'da 2.3 milyon seçmen gelecek yılki başkanlık seçimi öncesi 'demokrasi sınavı' olarak görülen genel seçimler için dün sandığa gitti.

ERİVAN - Ermenistan'da 2.3 milyon seçmen gelecek yılki başkanlık seçimi öncesi 'demokrasi sınavı' olarak görülen genel seçimler için dün sandığa gitti. 22 siyasi partinin yarıştığı seçimlerde beş yıl süreyle görev yapacak parlamentonun 131 üyesi belirlenecek. Bunların 41'i bölge adaylığı sistemi, 90'ıysa parti listelerinin yer aldığı genel liste sistemi ile ortaya çıkacak.
Anketler Ermenilerin reforma aç olduğunu ve çoğunluğun radikal değişimi desteklediğine işaret etse de araştırmalarda Başbakan Serzh Sarkisyan'ın lideri olduğu Cumhuriyetçi Parti ile 2004'te hükümet desteğiyle kurulan eski dünya bilekgüreşi şampiyonu ve milyarder işadamı Gagik Zarukyan'ın lideri olduğu Ermenistan'ın Refahı Partisi yüzde 65'e varan oranlarda görünüyor. Koalisyonun milliyetçi küçük ortağı Ermeni Devrimci Federasyonu'nun (Taşnaksütyun) oy potansiyeli yüzde 8. Muhalefetin en güçlü partisi olan eski meclis başkanı Arthur Bagdasaryan'ın Hukuk Devleti'nin (Orinas Yerkir) ise yüzde 10'luk oy oranı var.
Seçimler Devlet Başkanı Robert Koçaryan'ın gelecek yıl dolacak görev süresi açısından önemli. Zira Koçaryan'ın atamış olduğu Başbakanı Sarkisyan'ın seçimlerin ardından bu kez meclis çoğunluğunu başkanlık kampanyası için sıçrama tahtası yapması bekleniyor.
1992 yılındaki bağımsızlıktan bu yana hiçbir seçimin adil yapılamadığı ülkede bu seçimleri yerli ve yabancı 13 bin gözlemci izliyor. AB, Erivan'ı komşuluk politikası programında kalabilmek için seçimleri adil bir şekilde düzenlemesi yolunda uyarmıştı.