Erivan'da milliyetçiler hükümete isyanda

ERİVAN - Serj Sarkisyan yönetiminin  ‘yol haritasını’ duyurması Ermenistan’da yankı yarattı. İktidardaki Cumhuriyetçi Parti’nin sözcüsü Edik Şarmazanov, Türkiye ile anlaşmanın ülkenin tecridine son verebileceğini belirterek, “Bu olumlu bir adım, herşeyin ötesinde ortaklarımız, AB ve ABD Dışişleri ile Rusya ilişkiler kurulması yönündeki adımları memnuniyetle karşılıyor” dedi. Ancak milliyetçiler rahatsız. Koalisyonda üç bakanla temsil edilen milliyetçi Taşnaksütyun Partisi (Ermenistan Devrimci Federasyonu-ARF), Türkiye’yle ortak bildiriyi ‘ayıpladığını’ duyurup “Hükümetten çekiliriz” tehdidi savurdu. 

Taşnaksütyun: Ayıplanacak açıklama
Taşnaksütyun’un açıklamasında Türkiye ile Ermenistan arasındaki ‘yol haritası’ sert biçimde kınanıp, açıklanan bildirinin Ermenilerin ‘soykırımın’ yıldönümü olarak andıkları 24 Nisan’ın hemen öncesinde gelmesi eleştirildi. Açıklamada, ‘Türkiye ile dostça ilişkiler ancak Ermeni soykırımının tanınması ve malların iadesinden sonra kurulabilir. Ermenistan Dışişleri’nin imzaladığı bildiri kabul edilemez ve ayıplanacak bir şeydir’ denildi. Gelişmeyi Ermenistan’ın dış politikasında ‘olumsuz bir değişiklik’ diye niteleyen açıklamada, Taşnaksütyun’un koalisyondaki varlığını gözden geçireceği belirtildi. Ermenistan’ın en eski ve etkisini sürdüren siyasi partilerinden Taşnaksütyun’un 131 sandalyeli parlamentoda 16 sandalyesi var ve koalisyondan çekilmesi hükümetin desteğini etkilemiyor. Yine de gözlemciler olası çekilmenin sembolik etkisine atıfla Erivan’da siyasi istikrarı sarsabileceğine dikkat çekti. 

Erivan’da Türk bayrağı yakıldı
Dün akşam Erivan’da çoğunu gençlerin oluşturduğu 5 binden fazla kişi 1915 olaylarını anmak için yürürken Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi çabasını kınadı ve ABD Başkanı’ndan sözünü tutup ‘soykırımı’ tanımasını istedi. Türk bayrağı yakan kalabalık, ellerinde ‘soykırımı’ tanımış ülkelerin bayrakları ve meşaleler, mumlarla kurbanların anıtına yürüyüp ‘Tanı’ diye bağırdı. Öte yandan siyasi uzman Alexander İskenderiyan, “Süreç ileriye doğru gidiyor ve bu olumlu. Sınır çok yakında açılmayacak, ama bu Ermenistan için çok önemli bir adım” diyerek ekledi: “Sınırın açılması Ermenistan için Avrupa’ya doğrudan bir yol açacak. Ve Türkiye’nin doğu bölgeleri Ermeni ekonomisi için önemli bir pazar.” (afp, Reuters)