Erivan'dan NATO ve AB'ye Türkiye sitemi

Ermenistan Başbakanı Serzh Sarksyan, Türkiye'nin yıllardır Ermenistan sınırını kapalı tutmasını görmezden geldiği gerekçesiyle AB ve NATO'yu eleştirdi.

ERİVAN - Ermenistan Başbakanı Serzh Sarksyan, Türkiye'nin yıllardır Ermenistan sınırını kapalı tutmasını görmezden geldiği gerekçesiyle AB ve NATO'yu eleştirdi. Türkiye'nin sınırı kapalı tutmasının gayrisafi yurtiçi hasılanın üçte birini kaybetmelerine yol açtığını savunan Sarksyan, "Avrupalılar bu konuda çekingen davranıyor. İnsan hakları ile demokratik değerlerden bahsetmeyi seviyorlar. Ancak bir şeyden bahsetmek, o şeyi uygulamaya koymaktan çok daha kolay" ifadelerini kullandı. Türkiye'yle ilişkileri normalleştirmek istediklerini söyleyen Sarksyan, Ankara'nın AB üyeliğine de karşı çıkmayacaklarını belirtti. Buna gerekçe olarak AB üyesi bir Türkiye'nin 'daha öngörülebilir' olacağını gösteren Ermenistan Başbakanı, "Her ne kadar NATO yetkilileri bize, NATO üyesi olduğu için Türkiye'nin öngörülebilir bir ülke olduğunu söylese de, ben buna inanmıyorum. Zira Türkiye, Kıbrıs'ı işgal ettiği sırada da NATO'nun bir üyesiydi" diye konuştu.
Sarksyan, Ermenistan'ın 'Türkiye tehdidine' karşı kendini savunmak için geleneksel müttefiki Rusya'ya ihtiyacı olduğunu da söyleyip ülkedeki Rus üslerinin varlığını savundu: "Türkiye tehdidinin ortadan kalktığını düşünmüyorum. O yüzden Rus üsleri, Türkiye tehdidine karşı bir garanti oluşturuyor."