'Erivan'la süreç devam ediyor'

'Erivan'la süreç devam ediyor'
'Erivan'la süreç devam ediyor'

En son Prag?da düzenlenen ABzirvesi vesilesiyle Minsk Grubu bünyesinde buluşan Azeri ve Ermeni liderleri bu kez St. Petersburg?da buluşuyor. FOTOĞRAFLAR: AA

ABD'yi ziyaret eden Davutoğlu, Ermenistan'la normalleşme sürecinin devam ettiğini belirtip, 'Bu sabır gerektiren sancılı bir süreç' dedi. Holbrooke'a Türkiye'nin Afganistan ve Pakistan'a dair deneyimini anımsatan Davutoğlu, gelecek hafta iki ülkeye gidecek

WASHINGTON - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Ermenistan arasında 22 Nisan’daki ortak açıklamasından beri ilişkilerin normalleştirilme sürecinin devam ettiğini, doğrudan ve dolaylı sürdürülen temaslar bulunduğunu söyledi. Davutoğlu, “Müzakerelerin seyri konusunda herhangi bir şey kesilmedi. Donmuş problemleri harekete geçirdiğiniz zaman bilmeniz gereken, sabır gereken, sancılı bir süreç olduğudur. Çözüm için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz” dedi.

‘Azeri-Ermeni gelişmesi şart’
Davutoğlu Washington temaslarını tamamlayıp New York’a geçmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin Amerikan Kongresi’ndeki gelişmeler dolayısıyla da Türk-Amerikan ilişkilerinde önemli rolü bulunduğunu anımsatan Dışişleri Bakanı, şöyle dedi: “Biz Güney Kafkasya’da huzurun, barışın, refahın egemen olmasını istiyoruz. Komşularımızla iyi ilişkiler çerçevesinde Ermenistan ile ilişkilerimizi normalleştirmek istiyoruz. Ama Güney Kafkasya’da kalıcı ve kapsamlı normalleşme için Azeri-Ermeni ihtilafında da gelişmeler olmalı. Orada da barışçı bir çözüm etrafında herkesin çaba göstermesi gerekir. Ancak o zaman bütün bölgede kalıcı ve kapsamlı bir normalleşme gerçekleşebilir.” Türkiye’nin çabalarını ABD, Rusya, Fransa gibi hem BMGK üyeleri, hem de AGİT Minsk grubu eş başkanlarıyla yakın istişarede sürdürdüğünü anımsatan Dıvutoğlu, Azeri-Ermeni sürecinin, Türk-Ermeni ilişkilerinin ön koşul olup olmadığı sorusuna, “Bizim vizyonumuz kalıcı, kapsamlı normalleşmeyi sağlamaktır. Bu süreçler birbirlerini pozitif yönde destekleyici süreçlerdir. Negatif yönde engelleyici değil” yanıtını verdi. Azeri-Ermeni sürecinin olumlu gelişmemesi halinde ABD Kongresi’nde Ermeni tasarısının sonbaharda destek kazanabileceği anımsatılınca Dışişleri Bakanı, “’Eğer’li soruları düşünmektense pozitif gitmesi için ne yapılması gerektiğini düşünmeyi tercih ederim. Artık Ermeni meselesi Türk-Amerikan ilişkilerini bloke eden bir mesele olmaktan çıkmalıdır, çıkacaktır da” vurgusu yaptı. Davutoğlu Türk-Ermeni sınırının bir yıl içinde açılma olasılığı için “Gelişmelere bağlı” derken, bu süreçte ayrıntı vermek ve zamanlama koymanın yanıltıcı olabileceğine dikkat çekti.
Davutoğlu, özellikle dünyanın kaygıyla izlediği Afganistan ve Pakistan’daki gelişmeleri değerlendirirken, Türkiye’nin iki ülkeyle yakın ilişkilerine atıf yaptı. Davutoğlu, ABD’nin AfPak özel temsilcisi Richard Holbrooke’la görüşmesinde bu konuda bir tavsiyesi olup olmadığı sorulunca şöyle konuştu: “Tabii oldu, ama bunları paylaşamayız. Bizim kadar orayı bilen ve meselenin içinde olan başka ülke yok. Orada ne oluyorsa, kendi ülkemiz gibi yakından ilgileniriz. Onların kaderi bizim kaderimizdir.” Davutoğlu ekledi: “Gelecek hafta başında BMGK dönem başkanı olarak Pakistan ve Afganistan’a dört günlük ziyarette bulunacağız.” (aa)