Erkekler hak arayan Afgan kadınları taşladı

Erkekler hak arayan Afgan kadınları taşladı
Erkekler hak arayan Afgan kadınları taşladı

Hak arayan kadınlarla karşıt hemcinsleri arasına kadın polisler girerken, öfkeli erkekler kadınlara bir ara çakıl taşları fırlattı. FOTOĞRAFLAR: AFP

Afganistan'da evlilik içi tecavüzü meşru kılıp kadın haklarını sınırlandıran yasaya karşı çıkan kadınlar yürümeye cesaret edince, karşılarına hemcinsleri ile taşlar fırlatan erkekler çıkıverdi

KÂBİL - Afganistan’da Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin seçim öncesi Hazara Şiilerinin gönlünü yapmak üzere evlilik içi tecavüzü meşrulaştıran ve kadına erkeğin izni olmadan dışarı çıkma yasağı getiren yasa tasarısına karşı isyan etme cesaretini gösteren bir avuç kadın taşlandı.
Dün milletvekilleri eşliğinde 50 kadar kadın nüfusun yüzde 10’unu oluşturan Şiilere özgü yasayı protesto için başkent Kâbil’de tasarının mimarı bir Şii din adamının kontrolündeki caminin önünde toplandı. Kadınlar, yasanın kadının onuruna saldırı olduğunu ilan edip adalet isterken onların en az 10 katı bir grup karşı gösteri yaptı. Önce yaklaşık 200 Şii kadın, ‘Allah-u Ekber’ nidaları ve ‘İslami adalet’ pankartı eşliğinde camiden çıkıp hemcinslerinin sesini bastırdı. Ardından 300 Şii erkek ‘Hıristiyanların kölelerine ölüm’ diye bağırarak çıkageldi. Zorbalığa başvuran erkekler yasa karşıtı kadınlara çakıl taşları fırlattı. Kadınlar ‘Taliban yasası istemiyoruz’, ‘Demokratik yasa istiyoruz’ ve ‘İnsan onurunu garantileyen yasa istiyoruz’ diye sloganlar atarken, Şiiler ‘Yasaya karşı çıkmak İslam’a karşı çıkmaktır’ diye karşılık verdi. 

‘Evde öylesine oturamadım’

İlk kez bir gösteriye katılan 27 yaşındaki Halime Hüseyin “Burada olmak ürkütücü ama evde öylesine oturamadım. Haklarımı çiğneyen, beni ikinci sınıf yapan yasaya izin veremem” diye çıkıştı. Bir arkadaşı ise, ‘Sen bir köpeksin! Sen Şii kadın değilsin’ diyen bir adamın sözlü saldırısına uğradı. Genç ise “Burası benim toprağım” demekle yetindi. Karşıt gösteriden 21 yaşındaki Kudsiya Frotan ise yasanın kadınların okuması ve çalışmasını yasaklamış Taliban’ı çağrıştırmadığını iddia etti. Erkek polisler seyirci kalırken, kadın polisler iki kadın grubun arasına girdi. Tasarıyı imzaladığı halde resmi gazetede yayımlamayan Karzai, değişiklik sözü vermişti. (Reuters, afp, aa)