Erkeklere lanet yağınca taht kadınlara kaldı

Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeyindeki Kumbwada krallığında, erkekler için tahta çıkmak darağacına çıkmakla eşdeğer. Son altı nesildir erkek kralların hiçbiri Kumbwada'yı bir haftadan fazla yönetememiş.

KUMBWADA - Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeyindeki Kumbwada krallığında, erkekler için tahta çıkmak darağacına çıkmakla eşdeğer. Son altı nesildir erkek kralların hiçbiri Kumbwada'yı bir haftadan fazla yönetememiş. Erkek kralların hepsi de, taçlarını taktıktan sonra gizemli bir şekilde ölmüş.
Dokuz yıldır 500 bin nüfuslu Kumbwada'yı yöneten 55 yaşındaki kraliçe Hadiza Ahmed'in babası da bu 'lanetin' kurbanlarından. Hadiza, "Babam, laneti yok edip edemeyeceğini görmek istedi, ama başarısız oldu. Krallığının ilk haftasında çok hastalandı ve üç hafta sonra öldü" diyor. Hadiza'ya göre lanetin kökeni iki yüz yıl öncesine dayanıyor: "Savaşçı prenses Magajiya Maimuna, Kumbwada'yı fethettikten sonra erkek kardeşini kral yapmış. Ama kardeşi hastalanıp bir hafta içinde ölmüş. Aynı şey diğer erkek kardeşinin de başına gelince kendisi başa geçip krallığı 83 yıl yönetmiş."
Müslüman liderler öfkeli
Kumbwada halkı ise lanetin büyük bir kayadan kaynaklandığını düşünüyor. Bugüne dek kayanın arkasında neler olduğunu görmeye gidenlerin hiçbiri geri dönememiş.
Ülkenin ikinci büyük eyaleti Kano'daki Müslüman liderlerse bir kadının yönetici olması fikrine öfkeli. Önde gelen din adamlarından Aminuddeen Abubakar, "Kral olan her erkeğin bir hafta içinde öldüğü gerçeği, kara büyüye gönderme yapıyor. Ama İslam, kara büyüyü kesinlikle reddeder. İslam, büyüyü, sapma olarak görür" yorumu yapıyor. Kumbwada imamı Musa Muhammed ise farklı düşünüyor: "Bu, hiçbirimizin değiştiremeyeceği istisnai bir durum. Toplumumuza özgü durum düşünülürse, kadın bir lider bizim için gereklilik."
Bu 'gerekliliğin' farkında olarak kızı İdris'i çoktan veliaht ilan eden Hadiza, 'evde de kraliçe' olduğu mesajı veriyor: "Ev işlerinden kendimi azat ettim. Kocam sınırlarını biliyor. Kraliyet, kraliyettir."