'Ermeni-Azeri barışı için altılı istişare'

'Ermeni-Azeri barışı için altılı istişare'
'Ermeni-Azeri barışı için altılı istişare'

AB dönem başkanı Çekya?yı ziyaret eden Gül, Prag Kalesi?nde Çekya Başkanı Vaclav Klaus ile görüştü FOTOĞRAF: AFP

ANKARA - Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik yol haritası açıklaması karşısında Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev tavır koyarken, Dışişleri Bakanı Ali Babacan Türkiye-Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine dair açıklama yaptı. Babacan, hem Türkiye-Ermenistan hem Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi için Rusya, ABD, İsviçre, Azerbaycan ve Ermenistan ile yapılacak diplomasi trafiği sonucunda, gelecek bir kaç hafta içinde kapsamlı siyasi istişare süreci başlatacaklarını duyurdu.
TBMM’de CHP milletvekili Şükrü Elekdağ’a yanıt veren Babacan, “Güney Kafkaslarda ülkelerin birbiriyle ilişkilerinin tamamen normalleştirilmesini hedefleyen bir bakışımız var. Güvenlik, istikrar ve refah bölgesi haline getirmek istiyoruz” dedi. Rusya-Gürcistan savaşın sonrası görüşmelerin nasıl hız kazandığını  anlatan Babacan, “Aliyev ile Sarkisyan gelecek üç ayda üç kez daha bir araya gelecek” bilgisini verdi. 

‘Kısa sürede çözüm mümkün’

Babacan şöyle devam etti: “İki lider önemli mesafe aldı. Sayı olarak az, ama çetin konularda müzakereler sürüyor. Her iki ülkeden aldığımız sinyaller; siyasi irade yerinde olduktan sonra bu sorunların aşılabileceği yönünde. Umut ışığı var, çözüm ihtimali görünüyor. İki ülke gerekli iradeyi, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları Rusya ve ABD ağırlığını koyarsa, sorunların makul sürede çözülebileceğini düşünüyoruz.” Babacan “Ermenistan ile tüm  sorunlara kapsamlı tek bir çözüm için masaya oturduk. Azerbaycan sürekli en üst düzeyde bilgilendirildi. İşin içinde Rusya, ABD, İsviçre, Azerbaycan, Türkiye ve Ermenistan var. Hedefimiz; bölgedeki tüm ülkelerin kazançlı çıktığı, ülkelerarası ilişkilerin tamamen normalleştiği kazan-kazan sonucu. Gelecek bir kaç haftada kapsamlı siyasi istişare süreci başlatacağız. Konu tüm detaylarıyla bu ülkelerde tartışılacak” dedi. Babacan, ABD Başkanı Barack Obama’nın 24 Nisan açıklamasına itirazları üç gün sonra Amerikalı muadili Hillary Clinton’a aktardığını da belirtti

‘Soykırımı araştırma’ maddesi yok

Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan  ‘daha önce diplomatik kaynakların ileri sürdüğünün tersine, ‘yol haritası’nda ‘Kars Anlaşması’nın tanınması’ ve ‘soykırımın araştırılması için ortak komisyon kurulması’ ile ilgili bir madde bulunmadığını söyledi. (Radikal, aa)