Ermeni bayrağına basmanın sonu...

Ünlü İngiliz dansçı Nigel Charnock, tek kişilik gösterisinde Ermenistan ile Britanya bayraklarını yere serip üzerinde oynayınca Erivan'ın hışmına uğradı.

ERİVAN - Ünlü İngiliz dansçı Nigel Charnock, tek kişilik gösterisinde Ermenistan ile Britanya bayraklarını yere serip üzerinde oynayınca Erivan'ın hışmına uğradı. Charnock'ın Erivan'da ikinci kez sahneye çıkmasına izin verilmezken olay diplomatik krize dönüştü.
Britanyalı eleştirmenlerin 'ulusal hazine' diye nitelediği Charnock, çarşamba günü Erivan'da sergilediği 'Frank' adlı gösterisinde dostluk adına iki ülkenin bayraklarını ayakları altına alınca Ermenileri kızdırdı. olan Kültür Bakanı Hasmik Poghosyan, Charnock'un bir yıl hapsi gerektiren bir suçu işlediğini söyleyip gösteriyi iptal ettirdi. Bakan, "Britanya'da ulusal hazine sayılan birinin böyle düşük kalite bir sanatı Erivan'a getirmesi kabul edilemez. Kraliçe'den sıradan Britanyalılara herkesin en büyük hazinesinin Shakespeare olduğundan eminiz. Öyle anlaşılıyor ki Britanya algısı hazine algısı dramatik bir şekilde değersizleşmiş" diye çıkıştı.
Amacının sanata sansür değil bayrağa saygısızlığı önlemek olduğunu savunan Poghosyan, "Charnock Britanya bayrağına bu şekilde davranabilir. Onu yere atıp, basabilir, çiğneyebilir ve yutabilir. Fakat aynı şeyi Ermeni bayrağına yapması cezayı gerektirir" diye konuştu. Charnock, özür dileyip "Yapmaya çalıştığım tamamen sevgi iletişimiydi" dedi. Ermeni Bakan, özrü kabul edip bayrağı tepmeme koşuluyla yasağı kaldırdı. Ama 'ulusal hazine' çoktan evine dönmüştü. (The Times)