Ermeni diyasporası için yine hüsran

Ermeni diyasporası için yine hüsran
Ermeni diyasporası için yine hüsran

Los Angeles konsolosluğu önünde gösteri yapıldı. İsrail?deki pankartlarda ?aç Ermeni çocuklar? da vardı. FOTOĞRAFLAR: AFP, LOS ANGELELES TIMES

Obama Ermenilere verdiği sözü tutmayan ABD Başkanlarına katılırken, Ermeni lobisi ile diyasporası derin hayal kırıklığını dile getirdi. Önceki gün Türkiye kadar Obama da protesto edildi

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın kampanyası sırasında tanımayı vaat etmesine rağmen,  24 Nisan’da da ‘soykırım’ dememesi, Ermenilerin ‘soykırıma’ atıfla kullandığı ‘Medz Yeghern’ (Büyük Felaket) sözünü dile getirmesi, Ermeni lobisinde kızgınlık, Ermeni diyasporasında kırgınlık yarattı.
Amerikan Ermeni Ulusal Kongresi Başkanı Ken Hachikian, “Obama’nın sözünü tutmamasından derin hayalkırıklığı duyan tüm Ermenilere katılıyorum. Açıklaması sözünden ve soykırımla mücadelede değişiklik vaadinden geri adımdır” dedi. Hachikian, Obama’yı Kongre’de bekleyen ‘soykırım’ tasarısını desteklemeye çağırdı. Amerika Ermeni Asamblesi de, Obama’yı sözünü tutmamak ve ABD’nin güvenilirliğini zedelemekle suçladı. Kaliforniyalı Demokrat vekil Adam Schiff, Obama’yı eleştirip ‘ABD nerede ve ne zaman yapılırsa yapılsın soykırımı tanımayı benimseyene dek direneceklerini’ söyledi. 
Diyaspora da hem Türkiye hem de Obama’yı protesto etti. Önceki gün Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nin kaldırımında Türkler, karşısında Ermeniler gösteri yaptı. Çoğu genç, bir kısmı izci kıyafeti giymiş Ermeniler ‘Obama sözünü tut’, ‘Utan Türkiye’ ve ‘1915 bir daha asla’ pankartları taşıyıp Yunan bayrağı da salladı. Obama’nın kampanyasında çalışmış 21 yaşındaki Arek Santikyan, yıkıldığını söyledi. New York’taki Times Meydanı sırayla Türklerle Ermenilerin gösterilerine sahne olurken,  Los Angeles’ta Türk konsolosluğunun önünde ‘Obama bize neden yalan söyledin?’ ve ‘Türkiye utanç verici müttefik’ yazılı pankartlar açan Ermeniler, ‘Ermeni Şehitleri Anıtı’nda tören düzenledi. Adreneh Krikoryan adlı öğretmen “Herkesin sinirleri bozuk çünkü Obama bizi umutlandırmıştı” diye çıkıştı. 1000 Ermeni Hollywood Bulvarı’nda yürüdü. İsrail, İran ve Yunanistan da gösterilere sahne oldu. (Dış Haberler)