'Ermeni lobisi menfaat şebekesi'Erdoğan, New York'ta çocuklarla bol bol fotoğraf çektirdi.

'Darbe istemiyorum'

Başbakan Erdoğan New York dönüşü soruları yanıtlarken salondan "Darbe istemiyoruz" diye bir ses yükseldi. Erdoğan, "Sağolun, ben de istemiyorum. Öyle bir derdimiz yok zaten. Türkiye artık bir darbeler ülkesi olarak anılmayacak. Bu tür çığırtkanlıklar içinde olanlar menfaatleri zedelenenlerdir" dedi.

NEW YORK - Bşbakan Tayyip Erdoğan, ülkeye dönüşü öncesi basın toplantısında Türk vatandaşlara seslenip yöneltilen soruları yanıtladı. 'Türkiye'de neden emekli generaller darbe yapmak istiyor' sorusunu cevaplarken, salondan "Darbe istemiyoruz, efendim" sesinin yükselmesi üzerine, Erdoğan şöyle konuştu: "Sağ olun, ben de istemiyorum. Türkiye artık bir darbeler ülkesi olarak anılmayacak. Bu tür çığırtkanlık içinde olanlar menfaatleri zedelenenlerdir." Erdoğan, anayasa değişikliği tartışmalarıyla ilgili de "1982 Anayasası'nın gerekçesinde laikliği nasıl tanımladıysak öyle istiyoruz. 1982 Anayasası'nı kimler yaptığı belli, niye rahatsız oluyorsunuz" dedi.
Başbakan, 1915 olaylarıyla ilgili soruyu "Türkiye olarak suçumuz varsa tarihimizle hesaplaşırız, ama siz hesaplaşmaya var mısınız? Bize cevap veremiyorlar, çünkü dürüst davranmıyorlar" diye yanıtlarken ABD'deki Ermeni lobisini eleştirdi: "Burada bir diaspora var, açık konuşuyorum bunlar menfaat şebekesidir ve buradan nasıl menfaatleneceğiz onun peşindeler. Lobiler suretiyle meclisten karar çıkararak Türkiye'yi mahkûm etmeye güçleri yetmez, böyle bedava iş yoktur. Türkiye'deki Ermeni Patriği Mutafyan'ı burada konuşturtmadılar. Niye? Türkiye'de bizimle yaşayan Ermeni vatandaşların bizden şikâyeti yok ki, benim partimde Ermeni vatandaşlar var."
'Zile dokunduk, ABD borsası fırladı'
"Şu anda huzurluyuz, rahatız, niye? AB sürecine inanmış bir Cumhurbaşkanımız var, inanmış bir Başbakan, inanmış bir Dışişleri Bakanı, inanmış bir hükümet var" diye devam eden Erdoğan, "Şunu hep özlüyorum, niçin ABD Kongresi'nde bir Türk üye olmasın? Olur mu, olur, niye olmasın" dedi. Türkiye'deki ekonomik performanslarını överken "Burada bile geldik, New York borsasında şöyle bir zile dokunuverdik, o gün 99 puan arttı" esprisi yapan Erdoğan, kendisine soru yönelten vatandaşların tek tek isimlerini öğrenip nereli olduklarını sordu ve hepsinde doğru tahminde bulundu.