Ermeni lobisinde hayal kırıklığı

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesini kınayıp Türkiye'den, TCK'nın 301'inci maddesini kaldırması ile Ermenistan ile diplomatik, siyasi ve...

WASHINGTON - ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesini kınayıp Türkiye'den, TCK'nın 301'inci maddesini kaldırması ile Ermenistan ile diplomatik, siyasi ve ticari ilişki kurmasını isteyen tasarısının oylamasını ertelemesi ABD'deki Ermeni kuruluşlarında hayal kırıklığına yol açtı. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), tasarının geçmesi için ısrarını sürdüreceğini duyurdu.
Komite'nin Demokrat Başkanı Senatör Joe Biden'in sunduğu tasarıda özellikle gerekçe bölümünde yer alan 'Ermeni soykırımı' ifadesine yapılan atıf Türkiye'yi kaygılandırıyordu. Oylama öncesi kıdemli Cumhuriyetçi üye Lugar, bu ifadenin çıkarılmasını isteyince toplantı ertelenmek zorunda kaldı. ANCA İcra Direktörü Arap Hamparian dün "Bariz şekilde ABD yönetiminin isteği üzerine Senatör Lugar'ın, Senato'nun Hrant Dink'in yaşamına ve anısına saygısını sunmasını erteletmesi, bizi rahatsız etti. Komitenin ilk fırsatta engelleme veya sulandırma çabalarını reddedip orijinal metni kabul etmesini bekliyoruz" dedi. Yeni toplantının iki-üç hafta sonra yapılması bekleniyor. Lugar ve Biden daha önce ortak metin oluşturmaya çalışacak.