'Ermeni soykırımı tasarısı' 2008'e kalacak

ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'ndeki Ermeni tasarısına Türkiye'nin İncirlik'i kullandırmama ve Kuzey Irak'a girme tehditleri sonrası vekil desteğinin erimesi üzerine, tasarının destekçileri takkeyi önlerine koydu.

WASHINGTON - ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'ndeki Ermeni tasarısına Türkiye'nin İncirlik'i kullandırmama ve Kuzey Irak'a girme tehditleri sonrası vekil desteğinin erimesi üzerine, tasarının destekçileri takkeyi önlerine koydu. Hazırlayıcılardan Demokrat vekil Brad Sherman, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'yle görüşmesi sonrası "Tasarının genel kurul gündemine ocakta gelmesi, bu yıldan daha olası. Ne zaman yeterli oya sahip olursak, tasarının o zaman genel kurulda oylanmasını istiyoruz" dedi. Tasarının 10 Ekim'de meclis dış ilişkiler komisyonunda 21'e karşı 27 oyla kabulü sonrası, Pelosi önce 22 Kasım'dan önce genel kurula sunulacağını söylemiş, sonra ağız değiştirmişti.
Ermenilerden telefon numaralı kampanya
İbre tasarı aleyhine dönerken, Ermenistan devlet televizyonu Amerikalı vekillere baskı kampanyası başlattı. Sık yayımlanan İngilizce ve Ermenice kampanya filminde, vekillerin telefon numaraları verilerek Ermenilerin
arayıp tasarıya lehte oy taleplerini iletmeleri isteniyor. Filmde, "Türk lobisi bizi yenilgiye uğratmak için çok çalışıyor. Kongre üyelerine ulaşmak için sizin yardımınıza ihtiyaç var. Ermeni Ulusal Kongresi'nin web sayfasını ziyaret edin. Kongre üyenizi arayın" deniliyor.
Ancak Ermenistan Başbakanı Serge Sarkisyan, tasarının geçmesi için lobi yapmadıklarını savundu. Washington ziyaretinde hem Bush yönetimi hem Kongre üyeleriyle görüşen Sarkisyan, temaslarında tasarının gündeme gelmediğini de iddia etti. "Kongre'de soykırım sözü üzerinde anlaşmazlık yok. Tasarı Türkiye'nin baskısı yüzünden gündeme getirilmiyor. Türkler ne denli çabuk kabul ederse, hem Ermeniler hem de Türkler için o kadar iyi olur" diyen Sarkisyan, tasarı geçerse Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi çabalarının zarar göreceği görüşünü de reddetti: "Türklerin ne demek istediğini anlamıyorum. Şu anda Türkiye ile aramızda bir ilişki yok. Olmayan bir şeye de zarar veremezsiniz." (aa, dha)