Ermeni tasarısı haftaya gündemde

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Tom Lantos'un 10 Ekim'de 'Ermeni soykırımı' konusunda hazırlanan HR 106 sayılı tasarıyı prosedür gereği görüşüp genel kurula sevk etmeye karar vereceği öne sürüldü.

WASHINGTON - ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Tom Lantos'un 10 Ekim'de 'Ermeni soykırımı' konusunda hazırlanan HR 106 sayılı tasarıyı prosedür gereği görüşüp genel kurula sevk etmeye karar vereceği öne sürüldü. Lantos'a yakın çevrelere göre tasarı, bunu önlemek için Türkiye'den Amerika'ya gelecek parlamenterlerin Washington'a ulaştığı gün Temsilciler Meclisi gündemine sevk edilecek. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin inisiyatifi doğrultusunda gündeme alınacak tasarı, ilk olarak haftaya çarşamba günü Dış İlişkiler Komitesi'nde görüşülerek oylanacak. Tasarının, bir sonraki hafta ise genel kurul gündemine salt çoğunluk üzerinden oylanması bekleniyor.
'Kabul edileceği anlamına gelmez'
Tasarının geçmesi taraftarı olmadığı belirtilen Demokrat Parti Kaliforniya milletvekili Lantos'un, bunu engellemek için fazla şansı olmadığı kaydediliyor. Diplomatik kaynaklar, tasarının gündeme alınmış olmasının
ise 'kesinlikle kabul edileceği' anlamına gelmediğini belirtiyor. ABD'nin son sekiz dışişleri bakanı, iki hafta önce Pelosi'ye yazdıkları mektupta, tasarı geçerse ABD çıkarlarının zarar göreceğine dikkat çekmişti. Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates de martta Pelosi'ye bir mektup göndermişti.