'Ermeni tasarısı İncirlik'i kapattırabilir'

Washington'da Türkiye kaygısı

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Fried: "Türk yetkililer, 'soykırım' tasarısı geçerse İncirlik'in kapatılacağını, ABD uçak- larına sınırlama getirilebileceğini iletti. Onay, Türkiye'nin geçmişle hesaplaşma ve Ermenistan'la ilişki geliştirmesine engel."

WASHINGTON - Türkiye, ABD'de Temsilciler Meclisi'nin ardından Senato'nun gündemine getirilen 'Ermeni soykırımı' tasarısının onayı halinde İncirlik Üssü'nü kapatmaya varan önlemlere başvurabileceğini iletti.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, dün Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi alt komisyonuna bilgi verirken, Türk yetkililerin 'soykırım' tasarısının onayı halinde İncirlik'in kapatılabileceği ve ABD'ye uçuş sınırlaması getirilebileceği, ayrıca Habur sınırından geçişin yavaşlatılması gibi önlemler alınabileceğini ilettiğini söyledi.
Ermeni cemaate tehlike
Türk meclisinin 'aşırı duygusal' yanıt vereceği konusunda da bilgilendirildiklerini belirten Fried, tasarının onaylanmasının
'Türkiye'nin geçmişiyle hesaplaşması ve Ermenistan'la ilişkilerini geliştirmesine engel oluşturacağı uyarısı yaptı. Türkiye'de TCK 301. maddenin kaldırılma çabalarının zarar görebileceği, ayrıca milliyetçi duyguların artmasıyla 70 bin nüfuslu Ermeni cemaatinin de güvenliğinin tehdit altına gireceğini ekleyen Fried, "Yönetim böyle bir tasarının zihinleri kapatıp kalpleri taşlaştıracağından korkuyor" dedi.
Pentagon'un Avrupa ve NATO işlerinden sorumlu yetkilisi Dan Fata da, tasarı geçerse savunma ilişkilerinin ağır darbe alacağı uyarısı yapıp, "Türk kamuoyundaki hissiyat, hükümetiönlemler almaya itebilir. İncirlik'ten yararlanılmasına kısıtlama hatta yasak getirilebilir" dedi.
Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Savunma Bakanı Robert Gates de Temsilciler Meclisi liderlerine yolladıkları 7 Mart tarihli ortak mektupta benzeri uyarılarda bulunurken, Fransa'nın Ermeni tasarısını kabulü sonrası Türk ordusunun savunma ihalelerini iptal etmesine atıf yapmıştı. Dün Temsilciler Meclisi'nin kadın başkanı Nancy Pelosi'nin bir yardımcısı, tasarının yakında gündeme alınma olasılığı bulunmadığını söylese de, bir başka yetkili, Ermeni lobisini destekleyen Dışilişkiler Komitesi Başkanı Tom Lantos'un tasarıyı gündeme almak için Pelosi'nin onayını beklediğini kaydetti.
Önceki gün aralarında Demokrat Parti'nin 2004'teki başkan adayı John Kerry ile Joe Lieberman gibi isimlerin de bulunduğu 21 senatörün imzasını koyduğu 'soykırım' tasarısı Senato'ya da sunuldu. (ap, aa)