Ermeni tasarısı yarın oylanıyor

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Hrant Dink cinayetini kınayan ve Türkiye'den TCK 301'inci maddesinin kaldırmasıyla Ermenistan ile diplomatik, siyasi ve ticari ilişki kurulmasını isteyen tasarıyı yarınki oylama gündemine aldı.

WASHINGTON - ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Hrant Dink cinayetini kınayan ve Türkiye'den TCK 301'inci maddesinin kaldırmasıyla Ermenistan ile diplomatik, siyasi ve ticari ilişki kurulmasını isteyen tasarıyı yarınki oylama gündemine aldı. Komitenin internet sitesindeki programda, tasarının değişiklik önergeleriyle birlikte oylanacağı bilgisine yer verildi. Dış İlişkiler Komitesi'nin Demokrat Başkanı ve 2008'deki başkanlık seçiminin adaylarından olan Joseph Biden'in hazırladığı tasarı üç hafta önce gündeme gelmiş, ancak kıdemli Cumhuriyetçi senatör Richard Lugar'ın gerekçe bölümündeki 'Ermeni soykırımı' ifadesine itirazı nedeniyle ertelenmişti. Tasarıya tamamen karşı olan Türkiye, en azından bu ifadenin mutlaka metinden çıkarılmasını istiyor. Bush yönetiminin de tavrı aynı.
Türk-Amerikan Konseyi, Türk-Amerikan İş Konseyi ve Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi'nin düzenlediği Türk-Amerikan ilişkileri konferansı için ABD'ye giden Türk heyeti tasarıya dair kaygılarını dile getirdi. Genelkurmay 2. Başkanı Ergin Saygun, "Her şey söylendi, Tasarı inşallah geçmez" dedi. Saygun, konferanstaki konuşmasında ise PKK'yla ilgili olarak, "Bazıları, terörün 11 Eylül ile başladığını düşünüyor. Ama terör, çok önce başladı. Teröre karşı kimse dokunulmaz değil. Teröre karşı BM Güvenlik Konseyi'nin, NATO'nun ve AB'nin kabul etttiği belgeler var. Ama önemli olan uygulama" dedi.
Bush: İlişkimiz barışı geliştiriyor
Toplantıya bir mesaj gönderen ABD Başkanı George W. Bush da, "ABD ile Türkiye, ortak menfaatleri yansıtan, küresel refahı geliştiren ve barış davasını ilerleten bir ilişkiye sahip" ifadesini kullandı.