Ermeni tasarısına karşı silah-enerji devleri devrede

WASHINGTON - ABD Kongresi”nde genelde  vergi ve ticaret yasalarıyla ilgili lobi yaptıran dev şirketlerin bu kez Türkiye için devreye girdiği belirtildi. AP haber ajansı, silah sektörünün devleri BAE, Goodrich, Northrop Grumman, Raytheon, United Technologies ile enerji sektörünün devi Chevron’un Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ diye niteleyen tasarının yasalaşmamasının dahil olduğu bir dizi konuda bu yılın ilk çeyreğinde 14 milyon dolar harcadığını yazdı. Zira Türkiye Washington ve ABD Savunma Bakanlığı’nın sıkı bir müttefiki olduğu kadar önemli bir pazar da. Şirketlerin insan haklarıyla ilgili bir konu söz konusu olduğu için açıkça değil, örtülü lobi yaptığını aktaran Ermeni lobisi, durumdan şikayetçi. Hükümetlerle iş yaptıkları için bir grubun boykot tehdidi altında bulunmayan şirketlerin Türkiye ile bağları şöyle: 

BAE: Bir Türk şirketiyle ortaklaşa TSK’ya zırhlı araç satıyor. Bir dizi konuda toplam lobi harcaması 1.1 milyon doların üstünde.

Goodrich: Bir Türk şirketiyle ortak girdiği ihalede askeri araçların bakımı ve yenilenmesini üstlendi. Bir dizi konuda toplam lobi harcaması 542 bin 195 dolar. 

Northrop Grumman: Bir Türk şirketiyle 3 milyar dolarlık askeri jet satış anlaşması var. Toplam lobi harcaması 2.6 milyon dolar. 

Raytheon: Türkiye’ye 34 milyon dolarlık Stinger füze fırlatma sistemi satacak. Kendi füze savunma sistemlerini de satmak istiyor. Toplam lobi harcaması 1.4 milyon dolar. 

United Technologies: Türkiye’ye Sikorsky helikopteri satıyor. Toplam lobi harcaması 1.9 milyon dolar.
Chevron: Bakü- Ceyhan petrol boru hattında hissesi var. Toplam 6.8 milyon dolar lobi masrafı yaptı. (ap)