Ermeni tasarısına karşı Türkiye'den son dakika atakları

Türkiye çarşamba günü ABD'nin Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde 'Ermeni soykırım' tasarısının oylanmasını engellemek için seferber oldu.

WASHINGTON - Türkiye çarşamba günü ABD'nin Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde 'Ermeni soykırım' tasarısının oylanmasını engellemek için seferber oldu. Tasarıda, Başkan George Bush'a 'ABD'de kayıtlı soykırım belgeleri arasında yer alan insan hakları, etnik temizlik ve Ermeni soykırımıyla ilgili bölümlerin dış politikaya yansıtılması' çağrısı yapılıyor. Tasarının komiteden geçme olasılığı yüksek. Temsilciler Meclisi çoğunluk lideri Demokrat vekil Steny Hoyer, komiteden geçerse, 22 Kasım Şükran Günü'nden önce Meclis Genel Kurulu'na getirileceğini söyledi. 435 vekilli mecliste 225 vekil tasarıyı destekliyor.
Fried'den 'İncirlik kapanabilir' uyarısı
Önceki gün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın aradığı Bush, tasarıya karşı çıktığına dair açıklama yayımladı. Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried de, "Hem ABD çıkarlarına zarar verir hem de Türk-Ermeni uzlaşmasına yardım etmez" derken, Türkiye'den geçip gelen lojistik desteğe güvenen Irak ve Afganistan'daki ABD güçlerine zarar gelebileceği uyarısı yaptı. Tasarıyı sunan Demokrat Adam Schiff, her iki tarafın meclisi etkilemek için tüm gücüyle asıldığını belirtip "Böyle yoğun lobi görmemiştim" dedi.
TBMM Kongre'ye yeni heyet yollarken, Washington Büyükelçiliği de Washington Post gazetesine tam sayfa verdiği ilanla Kongre üyelerine "Tasarı, Osmanlı'nın son yıllarındaki trajedilerin tek taraflı yorumlanıp empoze edilmesi ve gerçeği arayanlara karşı adaletsizlik anlamına geliyor" çağrısı yaptı. Ankara'nın Erivan'a ortak tarih komisyonu kurma çağrısı hatırlatılırken, Ermeni arşivlerinin açılması gerektiği vurgulandı. "Tasarıdaki tek taraflı bakışın değil, tarihin tam anlaşılmasına yol açacak nesnel çalışmanın başlatılması yönünde Türkiye'nin çabalarına destek verin. Uzlaşma temel amaç ve gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuz" denildi.
'Büyükanıt da vekilleri arıyor' iddiası
AKP'li Egemen Bağış, CHP'li Şükrü Elekdağ ve MHP'li Gündüz Aktan'dan oluşan yeni TBMM heyeti, bu hafta Kongre'yle görüşecek. Bağış, "Tarihi hata işler ve tasarıyı geçirirlerse, bu Türkiye'den çok ABD'nin sorunu ve ayıbı olur" dedi. ABD'deki Türk örgütlerinin temsilcileri, Kongre'de 150 yetkiliyle yüz yüze görüşme yaptı. Adam adama markaj çarşambaya dek sürecek. Bir Kongre üyesinin yardımcısı ise, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın da vekilleri telefonla arayıp, tasarının onaylanmasının Türkiye'deki İslamcıları güçlendireceği uyarısı yaptığını öne sürdü. (aa, anka, ap)