Ermeniler 'soykırım' için yürüdü

Osmanlı yönetimi altında 1915'te yaşanan olayları dün 'Ermeni soykırımı'nın 92. yıldönümü olarak anan Ermeniler, başta Ermenistan olmak üzere bir dizi ülkede anma törenleri ve Türkiye'yi protesto gösterileri düzenledi.

ERİVAN/WASHNGTON - Osmanlı yönetimi altında 1915'te yaşanan olayları dün 'Ermeni soykırımı'nın 92. yıldönümü olarak anan Ermeniler, başta Ermenistan olmak üzere bir dizi ülkede anma törenleri ve Türkiye'yi protesto gösterileri düzenledi. ABD Başkanı George W. Bush ise bu yıl da tavrını değiştirmeyerek, 24 Nisan nedeniyle yayımladığı mesajda yine 'soykırım' ifadesini kullanmadı.
Bush açıklamasında, "Her yıl bugün, 20'nci yüzyılın en büyük trajedilerinden birinin kurbanlarını anıyoruz, toplu öldürme ve sürgüne zorlamayla Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında hayatlarını kaybeden 1.5 milyon kadar Ermeni kurban için. Dünya, tarihin bu acılı sayfasını hiçbir zaman unutmamalı" dedi. Bush açıklamasında 'Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi ve tarihi olayların samimi ve açık bir şekilde incelenmesi' gerektiğini de vurguladı.
Paris'te dün 2 bin kişi gösteri yaparken, Fransa cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turundan favori çıkan iktidar partisi adayı Nicolas Sarkozy Türkiye'ye karşı 'Ermeni soykırımı'nın tanınmasının AB şartı olmasını savundu. Ermeni Kültür Dernekleri Konfederasyonu'na mektup yazan Sarkozy, Türkiye'nin 'Ermeni soykırımı'nı tanımadan AB'ye üye olamayacağını söyledi, ama Senato'da görüşülmeyi bekleyen inkâr yasasına açık destek vermedi. Sarkozy'nin sosyalist rakibi Segolene Royal de açıklamasında, Fransa'nın 'soykırımı' kabul etmiş olmasından 'gurur duyduğunu' söyleyip, Türkiye'den de aynı şeyi yapmasını istedi.
Dink için de bir çiçek
Ermenistan'ın başkenti Erivan'da binlerce kişi şiddetli yağış altında 'sönmez ateş' anıtına akın etti. Devlet Başkanı Robert Koçaryan çelenk bırakırken, din adamları ayin düzenledi. Türkiye'den gelen 24 yaşındaki Hrant Gazariyan şunları söyledi: "Bu sefer maalesef bir fazla çiçek bırakıyorum. 100 gün geçti ama hâlâ Dink cinayetinin sorumluları bulunamadı. Türkiye soykırımı tanımalı ki, Dink gibi başka kurbanlar olmasın." Televizyonlar, 24 Nisan yayımında bu kez Ağrı Dağı yerine onarılan Akdamar Kilisesi ile Dink'e atfen '1.500.000+1' pankartını fon yaptı.
Selanik'te de yaklaşık 200 Ermeni Türk konsolosluğuna yürüdü. Polisle itişip kakışan göstericiler, Türk bayrağı yaktı. Moskova'da Türk Büyükelçiliği'ne ise molotofkokteyli atıldı. (Radikal, afp)