Ermenilerden çağrı: 'Soykırım' şart olsun

Brüksel'deki AB zirvesi sırasında Ermeni örgütleri Türkiye'nin önüne 'soykırımı' tanıma şartı konulması için seslerini yükseltti.

BRÜKSEL - Brüksel'deki AB zirvesi sırasında Ermeni örgütleri Türkiye'nin önüne 'soykırımı' tanıma şartı konulması için seslerini yükseltti. Avrupa Komisyonu binasına yakın bir parkta düzenlenen gösteride AB'den 'soykırım'ı tanıması için Türkiye'ye baskı yapması istendi. Organizyona göre 2500, AFP'ye göre 500 kişinin katıldığı gösteride Fransız Taşnaksütyun lideri Murad Papazyan, "AB daha fazla müşkülperest olmalı. Türkiye'nin üyeliğine karşı değiliz ama Kıbrıs'ı bırakmayı, soykırımı ve Kürtlerin haklarını tanımayı reddeden bir Türkiye'ye karşıyız" dedi.
'Türkiye'ye dayatamayız'
Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering ise 'soykırım'ı tanımanın AB üyeliği için Türkiye'ye dayatılıp dayatılamayacağı sorusuna "Türkiye'nin tarihi sorumluluklarını tanıması gerektiğini söyledik, bunun üzerine çıkamayız" dedi. AP, 1987'de soykırımı tanımıştı. Pöttering 'Türkiye'de ifade özgürlüğü yok' iddiasına katılmazken, azınlık haklarının sorun olduğunu söyledi. (aa, afp)