Ermenistan'da sandıkta bilek güreşi

Ermenistan bugün genel seçimler için sandığa giderken, ülkenin siyasi eliti 'en güçlü silahları' olan eski dünya bilek güreşi şampiyonu Gagik Zarukyan'la iktidara hazırlanıyor.

ERİVAN - Ermenistan bugün genel seçimler için sandığa giderken, ülkenin siyasi eliti 'en güçlü silahları' olan eski dünya bilek güreşi şampiyonu Gagik Zarukyan'la iktidara hazırlanıyor. Kaslarıyla değil ancak siyasi elitlerin desteği ve fırsatçılığıyla milyonlarca dolar değerinde petrol istasyonu ağı ile votka imparatorluğu kurmuş olan Zarukyan halk arasında giderek daha çok popülerlik yakalıyor. Öyle ki korumaları, mitinglerinde ona sarılmak için güvenlik bariyerlerini aşan seçmenleri zorlukla durdururken, anketlere göre de eski bilek güreşçisi favori.
Her oya 56 dolar
Anketler, Zarukyan'ın geçen yıl Devlet Başkanı Robert Koçaryan'ın desteğiyle kurduğu Müreffeh Ermenistan Partisi'nin yüzde 20-25 oranında oy alacağını ve iktidardaki Ermenistan Cumhuriyet Partisi'yle arasında sadece 5-10 puan fark olduğunu gösteriyor. Ama muhalefet bu sevgi selini zenginliğine bağlayıp Zarukyan'ı 'oy satın almakla' suçluyor. Basına göre Zarukyan, Müreffeh Ermenistan Partisi'ne oy vereceğini söyleyen seçmenlere 20 bin Ermenistan dramı (56 dolar) ödüyor. Ayrıca yerel yeniden inşa projelerini şahsen finanse ediyor.
Ancak seçmenleri, Zarukyan'a desteklerinin 'hakiki' olduğu savında. İnşaat işçisi Artur Gukasyan, bir mitingde tokalaştığı Zarukyan'ı öve öve bitiremiyor: "O gerçek bir adam. Büyük bir sporcu ve zeki bir işadamı. Ülkemizin tam anlamıyla ihtiyaç duyduğu biri." Gukasyan, Zarukyan'ın oy satın alması ihtimalini de sorun olarak görmediğini söyleyip "Arada sırada insanlara yardım etmek istemişse, bunda ne sorun var?" diyor.
Partiler oy çalınca...
Ancak uzmanlara göre, Zarukyan'ın popülaritesi, bağımsızlığını kazandığı 1990'dan beri düzenlenen hiçbir seçim Batılı gözlemciler tarafından 'adil' bulunmayan Ermenistan'daki demokrasinin gelişmediğine bir başka işaret. Siyaset uzmanı Alexander Iskandaryan durumu espriyle şöyle yorumluyor: "Çoğu seçmenin asıl derdi oyunu nasıl en pahalıya satacağı. Ama yine de demokrasinin biraz ilerlediği söylenebilir zira partiler oylarını satın almaya çalışıyorsa bu, seçmenlerin seçim sonucunu etkilediğini gösterir."
Batılı gözlemcilerse bu seçimde de yine 'şeffaflığa' dair şüphelerini dile getirdi. ABD ile AB, Erivan'a 'seçimde yolsuzluk yapılırsa bunun ciddi sonuçları olacağı' uyarısında bulundu. Ancak Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, "Bu kez, dünya 'Ayıp size' diyemeyecek" diyerek seçimlerin adil geçeceğine inancını dile getirdi.