'Ermenistan'la en yoğun sürecimiz'

'Ermenistan'la en yoğun sürecimiz'
'Ermenistan'la en yoğun sürecimiz'

Biden, Holbrooke, Jones ve Kissinger?la görüşen Babacan, ?İlişkileri geliştirme arzusu ABDyönetiminde de var?dedi. FOTOĞRAF: AFP

Dışişleri Bakanı Babacan, Münih'te 'Artık Ermenistan'la sorunlarımızı ikili konuştuğumuz bir sürecimiz var. 1. Dünya Savaşı'ndan beri en yoğun ve önemli görüşmeler' dedi. Sarkisyan'a göre 'yılın ikinci yarısında ilişkiler normalleşebilir'

MÜNİH - Dışişleri Bakanı Ali Babacan Münih Konferansı’nda Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı General James Jones, ABD’nin Afganistan-Pakistan Temsilcisi Richard Holbrooke, Amerikan dış politikasının duaeyeni Henry Kissinger ve İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile önemli görüşmeler yaptı. Babacan, 1. Dünya Savaşı’ndan beri Ermenistan ile gerçekleştirilen en yoğun görüşmelerde Münih’te de mesafe kat ettiklerini belirtti.
Gazetecilere Ermenistan ile sorunların ikili planda konuşulduğu bir sürecin başlatılmış olduğunu söyleyen Babacan, “Bizim artık Ermenistan’la sorunlarımızı ikili planda konuştuğumuz bir sürecimiz var. Ermenistan’la ilişkilerimizin nasıl normalleşeceği konusunda devam eden görüşme sürecimiz var ve süreç iyi işliyor” dedi. Babacan “İlişkilerin tam normalleşmesi hedefine doğru devam ediyoruz. Üçüncü ülkelerin sürece katkı yapmaları, süreci izlemelerini faydalı görüyorum. Nereden bakacak olursanız olun, 1. Dünya Savaşı’ndan beri Türkiye ile Ermenistan arasındaki görüşmelerin en yoğun olduğu, belki de en önemli olduğu bir süreç yaşıyoruz” vurgusu yaptı.
Ermenistan Devlet Başkanı da, konferanstaki konuşmasında, Abdullah Gül’in Erivan’a milli maç ziyaretinden başlayarak süreci anlatıp “Gelişmeler böyle devam ederse, bu yılın ikinci yarısında çok farklı ilişkiler yaşayabiliriz” dedi. Geçmişte yaşanan acı olaylardan ders alınması, düşmanlıkların daha derinleştirilmemesi için diyalog ve işbirliğine gidilmesi, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için bölge ülkelerinin çıkarlarının dikkate alınması gerektiğini anlatan Sarkisyan, “Bölgede cesur kararlar almaya hazır bulunanların var olması beni gelecek için ümitlendiriyor” dedi. Ermeni lider, küresel kriz nedeniyle ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin önemine değinip Güney Kafkasya’nın alternatif nakliyat güzergahı olarak önem kazanması için bölgesel işbirliği istedi. 

Afganistan nasihatleri
Babacan, yeni ABD yönetiminin yüksek düzeyde katıldığı konferansın Türkiye açısından faydalı geçtiğini belirtirken, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmesinde Afganistan’a asker takviyesinin gündeme gelip gelmediği sorusunu şöyle yanıtladı: “Afganistan’a dair görüşmemiz olmadı. Biz Afganistan’daki çözümün askeri olacağına inanmıyoruz. Sadece daha fazla asker, daha fazla para göndererek, Afganistan’ın sorunlarının çözüleceğine inanmıyoruz. Afganistan’ın demokrasisinin iyi işlemesi üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştırmamız gerek. Bunun için tüm gruplarla görüşüyoruz, tüm grupların bu süreçte yer almasını istiyoruz. Afganistan’daki seçimde halkın iradesi ne kadar iyi şekilde yeni yönetime yansırsa, sorunların o kadar çabuk çözülebileceğine inanıyoruz.” Dışişleri Bakanı, “Dost, müttefik, stratejik ülke olarak ilişkileri her alanda daha da geliştirme arzusunun ABD yönetiminde de olduğunu gördüm. Biden ile görüşmede ortak dış politikamızın çok yoğun ve hemen hemen aynı olduğunu gördüm” diye ekledi.
Münih’te Türkiye’nin 1 Haziran’da bir aylığına BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını üstlenecek olmasıyla ilgili eylem planlarını da ele alan Babacan, dün akşam Türk-Ermeni yakınlaşmasının diğer ayağını oluşturan Azerbaycan’a gitti. (aa)