Eroğlu 'dışlanmaktan' şikâyet etti

Kıbrıs'ta müzakere sürecini Ankara'da değerlendiren Eroğlu, Başbakan Erdoğan'a Talat'ı şikâyet edip, 'Bizi müzakerelerden dışlamayın' mesajı verdi
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’la yürüttüğü müzakere sürecinde ‘dışlandığını’ düşünen KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Talat’ı Ankara’ya şikâyet etti. Talat’ın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın konuğu olarak geldiği Ankara’da “Bizi müzakere sürecinden dışlamayın” mesajı verdi. Eroğlu, “Sizden habersiz iş yapmayacağız” güvencesi aldı.
Kıbrıs sorununda ‘çözüm karşıtı’ olarak tanınan ve bu özelliğiyle Cumhurbaşkanı Talat’la ters düşen KKTC Başbakanı, Ankara temaslarını Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüşerek tamamladı. Temaslarında daha ziyade Talat’ın yürüttüğü müzakere sürecinde ‘dışarıda’ kalmaktan yakınan Eroğlu, AKP hükümetinin de Talat’a destek vermesinin kendisini zor duruma düşürdüğüne dikkat çekti. Bu konuda daha önce Başbakan Erdoğan’a 6 sayfalık şikâyet mektubu gönrermiş Eroğlu, önceki gün Erdoğan’la görüşmesinde durumu yeniden gündeme getirdi. Başbakan’a “Bizim bilgimiz dışımızda, sayın Talat’la yeni bir çözüm paketi oluşturuyorsunuz. Biz, haberleri basından öğreniyoruz. Bu siyasi etik ilkelere hiç uymuyor” diye yakındı. Eroğlu, Davutoğlu’ndan da Türkiye ile KKTC’nin üzerinde çalıştığı ‘yeni çözüm stratejisi’ne dair bilgi istedi. Davutoğlu’na “Beni yanlış anlıyorsunuz. Ben de müzakereden yanayım, müzakere sürecinin ömür boyu sürmemesi gerektiğini söylüyorum, o kadar” diyen Eroğlu’nun nisanda KKTC’deki cumhurbaşkanlığı seçiminde Talat’a karşı aday olacağının işaretini verdiği de öğrenildi. Cumhurbaşkanı Gül başta olmak üzere Türk yetkililerin de, bu çıkışlar karşısında “Sizden habersiz iş yapmayacağız” garantisi verdiği dile getirildi. Eroğlu’na Talat’la oluşturulan strateji hakkında bilgi veren Davutoğlu’nun, “2010’da süreç hızlanacak” demesi dikkat çekti.