Eroğlu'nun ilk mesajları ılımlı

Eroğlu'nun ilk mesajları ılımlı
Eroğlu'nun ilk mesajları ılımlı

Eroğlu, müzakerelerde sağlam durmak için ?güçlü hükümet? istiyor. FOTOĞRAF: REUTERS

KKTC'de yeniden iktidar olan UBP lideri Eroğlu, Rumlarla müzakereleri sürdüreceklerini vurgulayıp, 'Kazanılmış hakları koruyacak bir anlaşma arayacağız' dedi. Talat, 'Çözüm vizyonu olursa sorun çıkmaz' görüşünde. Rumlar Talat'ın zorlanacağını öngörürken, AB 'Müzakereler etkilenmez' diyor

LEFKOŞA - KKTC seçimlerinde çözüm ve birleşmeye dair kaygı yaratan sağcı Ulusal Birlik Partisi (UBP) yüzde 44 oranında oyla ipi tek başına iktidar olabilecek şekilde göğüslerken, dikkatler, Rum Yönetimi’yle müzakerelere çevrildi. UBP lideri Derviş Eroğlu, ilk açıklamasında kazanılmış hakları koruyacak anlaşma arayacaklarını söylerken, müzakere masasında sağlam durmak için ‘güçlü hükümet’ten söz etti.
50 sandalyeli meclis için yapılan ve katılımın yüzde 81’i bulduğu seçimlerde UBP oy oranını 12 puan artırıp yüzde 44’le 19 olan sandalye sayısını 26’ya yükseltti. CTP seçimden 15 puanlık kayıpla yüzde 29’la çıkarken, sandalye sayısı 24’ten 15’e düştü. Yüzde 5 barajını aşıp meclise giren beş partiden Serdar Denktaş’ın Demokrat Parti’si (DP) yüzde 10 oranıyla 5, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) yüzde 6.8, Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) ise yüzde 6.3 oy oranlarıyla 2’şer sandalye kazandı. UBP tek başına hükümet kurabilir. UBP-CTP koalisyonu ‘güçlü hükümet’ formülü olarak uzak olasılık gözükürken, diğer formüller de açık.
Zafer sonrası yandaşlarına seslenen Eroğlu, ‘anavatan Türkiye’yle gururlandığını’ söylerken, kazanılmış hakları koruyacak bir anlaşma arayacaklarını vurguladı. “Kimse UBP’yi çözümün karşısında gibi gösterme hakkına sahip değil” diyen Eroğlu’nun eski CTP’li Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın başmüzakereciliğine desteklerini teyit ederek, “Birlik olmalıyız. Müzakere masasında elimizin daha da güçlü olması için güçlü hükümetimizi, ekonomimizi sağlayacağız” sözleri dikkat çekti.
Ama çözüm sürecinde Eroğlu hükümetiyle Talat arasında gerilim çıkabileceği, UBP’nin Türk hükümetiyle ilişkisinin de sıkıntı yaratabileceği belirtiliyor. Talat dün Eroğlu’nun ilk beyanı sorulunca, ‘Kıbrıs Türk halkanını çözüm vizyonuna sahip olduğunu’ söyleyip, “Sayın Eroğlu, bu vizyona sahip olduğunu ve sürdüreceğini ifade etmiştir, sanıyorum sorun olmayacaktır” dedi. Yine de Kıbrıs sorununu çevreleyen pek çok faktöre dikkat çekip, Taşınmaz Mal Yasası gibi müzakere konuları çözmenin hükümetin işi olduğunu anımsattı. Talat, UBP’nin oy artışını ise ‘AB ve uluslararası toplumun verdiği sözlerin yerine getirmemesine bağladı. Siyasi yorumcular da halkın UBP’yi beğenerek seçmediği ve ekonomi politikaları yüzünden CTP koalisyonunu cezalandırdığı görüşünde. 

Rumlar: Türkiye belirleyici
Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu ise, Eroğlu’nun tezlerini bildiklerini belirterek, ‘Kıbrıs sorununa ilişkin olguların daha zor olacağını’ savundu. Talat’ın, ‘gerek Rum tarafı, gerekse daha katı tezleri olan güçlerle karşı karşıya geleceğini’ söyleyen Stefanu, ‘Türkiye’nin belirleyici rol oynadığının unutulmaması’ gerektiğini de belirtti. Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’in sözcüsü Krisztina Nagy ise KKTC’yi müzakerelerde Talat’ın temsil ettiğini anımsatırken, seçim sonucunun müzakere süreci üzerinde doğrudan etki yaratmasını beklemediklerini söyledi.
En çok satan gazete olan Kıbrıs, ‘Yeni dönem hayırlı olsun’, derken, UBP’nin yayın organı Güneş ‘Efsane geri döndü’, CTP’nin yayın organı Yenidüzen, ‘Döndük yine eskiye’ başlığını tercih etti. En farklı değerlendirmeyi Afrika gazetesi yaptı. ‘Dün Ortodoksların günüydü. Hz. İsa’nın dirildiği gün. İsa dirilmedi, ama UBP dirildi. Onu Tanrı değil, CTP diriltti’ diyen gazete, ‘CTP tumba’ başlığını kullandı.
Yabancı medya da umutsuz. Britanya’nın Daily Telegraph gazetesi, ‘Milliyetçilerin kritik seçimleri kazanması, birleşme için umut vaat eden çabaları engelleyebilir’ diye yazdı. AFP ajansı sonucun Rumlarla müzakereleri zorlaştıracağını, AP ‘adanın birleşmesi çabalarının takınabileceğini’, Reuters de Türkiye’nin AB’yle müzakerelerini de ilgilendiren müzakereleri zedeleyebileceğini kaydetti. (aa, dha, afp, ap)