'Esad için de iskambil kâğıtları hazırlanıyor'

'Esad için de iskambil kâğıtları hazırlanıyor'
'Esad için de iskambil kâğıtları hazırlanıyor'

Suriye de çok sayıda üssü hedef alan muhalif güçler bir kez daha İdlib yakınlarında yer alan Taftanaz daki askeri havalimanına saldırdı.

ABD'nin Irak'ta yaptığı gibi Suriye'de rejimin 'en çok aranan' adamlarının fotoğraflarını iskambil kâğıtlarına basacağı öne sürüldü.

WASHINGTON / EL ARABİYA - AP -AA

ABD ’nin, 2003’te Irak’ta Saddam Hüseyin ve adamlarına karşı yaptığı gibi 22 aydır çatışmalara sahne olan Suriye ’de rejimin en çok aranan 100 isminin fotoğraflarının olduğu iskambil kâğıtları basmaya hazırlandığı öne sürüldü. Londra’da Arapça yayımlanan Şark ül Evsat gazetesinin ABD Dışişleri kaynaklarına dayandırdığı iddiaya göre, kartlarda fotoğrafın altında özet biyografi yer alacak.
İşbirliği yapanlara yargıdan muafiyet öngören bu stratejiyle Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın beyin takımından kişilerin rejimden ayrılması hedefleniyor. Bir kaynak “Esad rejimindeki kanlı karakterler yargılanırken işbirliği yapanlara af ve uzlaşma kapıları açık olacak” dedi. İlk iki kartta Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Dördüncü Zırhlı Tümen’in komutanlarından kardeşi Mahir Esad’ın, üçüncü kartta Şebiha milislerini finanse etmekle suçlanan işadamı Rami Makluf’un yer alacağı belirtildi. Diğer kartlarda sırasıyla Esad’ın özel güvenlik danışmanı Ali Memlük, Milli Güvenlik Büro Başkanı Yardımcısı Fetih Kudsi, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim el Şaar yer alacak. ABD, 2003’te Irak’ı işgal ettikten sonra Baas rejiminden üst düzey yetkilileri içeren iskambil kâğıtlarıyla psikolojik bir hareket yürütmüştü. 

Bakan, ölen oğlunu reddetti
Suriyeli Bakan M. Türki el Seyyid ise muhaliflerin safında savaşırken ölen oğlu Bassem’i evlatlıktan reddetti. Bakan, oğlunu defalarca uyardığını ama ikna edemediğini belirtti. 

Nusra Cephesi’nden Suriyeli askerlere infaz videosu

ABD’nin terör listesine aldığı Suriye’deki muhaliflerden El Nusra Cephesi’nin ordudan 3 esir askeri Deyr el Zor kentinde infaz ettiğini gösteren bir video yayımlandı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, 5 Ocak’ta teknik servis binasından esir alınan 3 asker idam edildi. İnternete yüklenen videoda, Nusra Cephesi’nin kullandığı ‘kelime-i şahadet’in yazılı olduğu siyah bayrak önünde oturtulan askerlerin ifadesi alınıyor. Maskeli kişiler ise silahlarını askerlere doğrultmuş vaziyette bekliyor. Özgür Suriye Ordusu ise kuzeydeki ‘kurtarılmış bölgede’ ele geçirdikleri bir helikopterle ilk defa sorti yaptığını öne sürdü.

2.5 milyon yardım bekliyor
BM Dünya Gıda Programı da açlıkla mücadele eden Suriyelilere yardım çağrısı yaptı. Suriye Kızılayı 2.5 milyon Suriyeli’nin yardıma ihtiyacı olduğunu belirtirken BM sadece 1.5 milyonuna yardım yollayabileceklerini açıkladı.