Esad'dan Erdoğan'a: Yine arabulucu ol

Esad'dan Erdoğan'a: Yine arabulucu ol
Esad'dan Erdoğan'a: Yine arabulucu ol

Halep Üniversitesi fahri doktora ünvanı verdiği Erdoğan için Türk ve Suriye bayraklarını birleştirdi. FOTOĞRAF: KAYHAN öZER / AA

HALEP - ABD Başkanı Barack Obama Ortadoğu barışı için bastırıp Suriye’ye elçi atarken, Başbakan Tayyip Erdoğan Halep’i ziyaret edip Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile buluştu. Ziyaret, Anayasa Mahkemesi’nin Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi yasasının durdurulması istemine dair karar vermesi öncesine denk geldi.
Halep Başkanlık Sarayı’ndaki bir saat 10 dakikalık görüşmede Esad, Türkiye yeniden arabulucu olursa her türlü barış çabasını göstermeye hazır olduklarını, Türkiye’nin barış için aktif rolünün hayati önem taşıdığı ve sürmesi gerektiğini söyledi. Ardından öğrencilerin sevgi gösterileri arasında Halep Üniversitesi’nin ilk kez verdiği fahri doktora ve uluslararası ilişkiler beratını alan Erdoğan’ı Rektör Prof Dr. Nizar Akil “Dünyayı kasıp kavuran gelişmeler karşısındaki duruşunuz nedeniyle bu ödülden daha fazlasını hak ediyorsunuz” diyerek övdü. 

‘Gazze’nin kapıları ne zaman açılacak’
Türkiye’nin İsrail ile Suriye arasındaki arabuluculuğunun İsrail’in Gazze saldırısıyla kesildiğini hatırlatıp Golan Tepeleri’ne atıfla “Suriye’nin haklarının iadesi suretiyle olumsuzluk giderilsin” diyen Erdoğan, İsrail saldırısından altı ay sonra hala yeniden inşa edilemeyen Gazze için “Ne zaman açılacak bu kapılar? İnsanlığın kapılarını ne zaman açarsak Gazze’nin kapısı da o zaman açılacak. Bu duyarlılık için Müslüman olmak gerekmiyor, insan olmak lazım” ifadesini kullandı. (aa)