Eşcinsel turu kutsal toprakları karıştırdı

İsrail hükümeti, üç semavi dinin de günah gördüğü eşcinselliğe el atıp 'kutsal topraklarda eşcinsel turizmine' mali destek verince ülke karıştı.

KUDÜS - İsrail hükümeti, üç semavi dinin de günah gördüğü eşcinselliğe el atıp 'kutsal topraklarda eşcinsel turizmine' mali destek verince ülke karıştı. Eşcinselleri hedefleyen reklam kampanyası kapsamında gay çiftleri 'kutsal mekânlarda yakın temasta' gösteren afişler basılması hükümeti iyice zora soktu. Onlarca öfkeli vekil, 'dini hassasiyetleri incittiği' için hükümeti devirme çıkışı yaptı.
Ulusal Birlik Partisi, kampanya geri çekilmezse, güvensizlik oyuna gitme tehdidi savurdu. Koalisyon ortağı aşırı dinci Şas Partisi'nden Başbakan Yardımcısı Eli Yişai de, "Bu, bozuklukları bulunan bir azınlığı hedefleyen saplantılı bir kampanya. Kudüs'ün kutsallığını tanımayanlar, Kudüs'ten uzak durmalı" çıkışı yaptı.
Afişlerden birinde, kippalı iki genç erkek Sion Dağı yakınında öpüşmek üzereyken görülüyor. Bir diğerinde eşcinsel bir çift deve üzerinde kucaklaşıyor. Birinde çamura bulanmış bir grup erkek, Ölü Deniz'e girmeye hazırlanıyor.
Kampanya ise Gay, Lezbiyen, Biseksüel ve Transseksüeller Birliği'nin iki yıl önce Turizm Bakanlığı'na zengin eşcinsel çiftleri İsrail'e çekme önermesiyle başlamış. Hükümet maliyeti paylaşıp yurtdışındaki turizm ofislerine broşür dağıtmayı üstlenirken, Tel Aviv'deki gay barları tanıtan web sitesi yapılmasına yardım etmiş.
Ancak hükümet, tepkiler üzerine 'kampanyayla ilgisi olmadığını' açıkladı. Birlik Başkanı Shai Doitsh ise "Tel Aviv'i Ortadoğu'nun San Francisco'su yapmak istedik. Her yıl İsrail'e gelen eşcinsel turistler ekonomiye milyon dolarlık katkıda bulunuyor. Bu, eşcinsel yaşam tarzıyla değil iyi bir ticaretle ilgili" savunması yaptı. Eşcinsel evliliklerle ve eşcinsellerin evlat edinmesine izin verilmeyen İsrail'de parlamento, haftaya 'Eşcinsel Yürüyüşü'ne yasak öngören tasarıyı tartışacak. (Times)