Esir askerler zengin olacak

Hikâyelerini satıyorlar

Britanya Savunma Bakanlığı, normalde yasak olmasına rağmen İran'da
13 gün boyunca rehin tutulan 15 askerin hikâyelerini para karşılığında basına anlatmalarına izin verdi. Şimdiye kadar medya kuruluşlarıyla toplam 367 bin avroluk anlaşma yapan askerler parayı eşit paylaşacak.

LONDRA - İran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın deyimiyle 'zorunlu tatil' yapan 15 Britanya askeri, iki ülke arasındaki esir krizinin piyonları olarak dünyaca şöhret kazanmalarının ardından hikâyelerini satarak zengin olacak. Britanya Savunma Bakanlığı, normalde askerlerin başlarından geçenleri basına anlatmalarına izin vermemesine karşın, gösterilen büyük ilgi üzerine istisnaya gittiğini açıkladı.
Savunma Bakanlığı, hikâyelerini satma hakkı tanıdıkları 15 askerin karşılığında aldıkları parayı istedikleri gibi harcayabileceklerini duyurdu. Ancak Tahran'la propaganda savaşına yönelik manevra niteliğindeki bu iltimas geçme, Britanya'da büyük tepki çekti.
367 bin avro'luk teklif
Basın kuruluşları çiçeklere üşüşen arılar gibi üzerlerine atladıkları askerlere hikâyeleri karşılığı toplam 367 bin avro civarında bir servet teklif ediyor. En büyük parsayı İran televizyonunun meşhur ettiği tek kadın asker Faye Turney toplayacağa benziyor. 26 yaşında genç bir anne olan Turney, şimdiden bir gazete ve ITV kanalıyla yaptığı ortak anlaşmadan 147 bin avro almış. Dean Harris, hikâyesi karşılığı 90 bin avro isterken, "İranlıların direncini kıramadığı iki kişiden biriyim, buna değerim" gerekçesini gösteriyor. Joe Tindell, 13 bin avroya razı gelmiş. Medyayla sıkı pazarlıkla yetinmeyen askerlerin, İranlıların hediye ettiği çini vazo gibi geleneksel el yapımı eşyaları da internette açık artırmaya çıkaracağı belirtiliyor. Times'a göre, 15 asker, medyadan alacakları parayı kendi aralarında eşit biçimde paylaştırmayı ve yüzde 10'unu da hayır işlerine ayırmayı kararlaştırmış.
Ancak Savunma Bakanlığı'nın eski esirlere 'Gidin, gerçeği anlatın ve para kazanın' demesine, muhalefet, bazı askerler ve evlatlarını Irak'ta kaybeden aileler öfkeli. Muhafazakârlar "Silahlı kuvvetlerimizin en önemli özelliklerinden biri profesyonelliği ve onurudur. Bu hikâyelerin satılması ordumuzun seviyesini düşürecek", Liberal Demokratlar "Orduya duyulan sempatiyi azaltacak" eleştirisini getirdi. Bosna'daki Britanya güçlerinin eski komutanı Albay Bob Stewart, "Bu, tarihimizin en muzaffer sayfalarından biri değil. Ama medya felaketini medya sirkine çeviriyorlar. Esirler 'reality TV' yıldızı gibi davranıyor. Savunma Bakanlığının onların bundan kâr etmelerine izin vermesi, tiksindirici. İranlılar 'Bunlar kendi kendilerine yeterince zarar veriyor, iyi ki bırakmışız' diyecek" çıkışını yaptı.
Gazilerden çok alacaklar
Evlatları Irak'ta ölen ailelerin hiçbirine hikâyelerini basına satma izni verilmezken, bu annelerden biri olan Rose Gentle, "Sevdiklerini kaybedenlerden hiçbiri bunu yapmadı. Savunma Bakanlığı buna izin vererek yanlış yapıyor" dedi. Eski esirler medyadan, bakanlığın Irak ve Afganistan gazilerine verdiği paradan daha fazlasını kazanacak. Örneğin kolunu kaybeden askere 75 bin avro ödeniyor. (Dış Haberler)