Esirler başka görüntüler başka konuşuyor

İran'da iki hafta 'zorunlu tatil' geçiren 15 Britanyalı asker, bir servet karşılığı medyaya sattıkları esaret hikâyelerinde korku filmlerine benzer bir atmosfer çizerken, aralarında İranlı yetkililerin veda hediyelerini 'çerçöp' diye niteleyenler çıktı.

LONDRA - İran'da iki hafta 'zorunlu tatil' geçiren 15 Britanyalı asker, bir servet karşılığı medyaya sattıkları esaret hikâyelerinde korku filmlerine benzer bir atmosfer çizerken, aralarında İranlı yetkililerin veda hediyelerini 'çerçöp' diye niteleyenler çıktı. İfadelerin basına yansımasının ardından Britanya Savunma Bakanlığı askerlerin konuşmasına yeniden yasak getirdi. Tahran ise suçlamalara yanıt olarak, grubun gayet rahat şekilde televizyondan futbol maçlarını izlerken ve masatenisi oynarken görüntülerini yayımladı.
Tabutunu beklemiş
ITV kanalı ile The Sun'a konuşan tek esire Faye Turney, yakalandıklarında grup lideri yüzbaşı Chris Air'e "Bana tecavüz ederler mi" diye sorduğunu aktardı. 26 yaşındaki genç anne şunları anlattı: "Ufacık bir hücreye atıp soyunmamı emrettiler. Külodum hariç her şeyimi aldılar. Sonra önüme bir pijamayla dört kirli battaniye attılar. Uykumda bile ağladım. İlk beş gün sadece beni tuttuklarına inandırdılar. Bir gardiyana arkadaşlarımı sorduğumda, başımı okşayıp gülümseyerek 'Onlar eve gitti, sadece sen varsın' dedi. Bir sabah kapının dışında tahta kesme ve çivi çakma sesi duydum. Sonra bir kadın hücreme girip beni tepeden tırnağa ölçtü. Tabutumu hazırladıklarına kani oldum. 'Ülken için ölme konusunda ne hissedersin', 'İşbirliğine mecbursun. Kızını tekrar görmek istemiyor musun' gibi tehditlerle karşılaştım. Beşinci gün İran sularına girdiğimizi itiraf edersem iki haftada bırakılacağımı söylediler. Ya da casusluktan yargılanıp hapis yatacaktım. Düşünmek için bir saat sürem vardı. Bunu yaparsam Britanya'da herkesin benden nefret edeceğinden korktum, ama kızımın 8 Mayıs'taki doğum gününde evde olma sözümü tutmak istedim."
iPod serzenişi
Daily Mirror'a konuşan 20 yaşındaki en genç esir Arthur Batchelor, Turney'nin tecavüzden neden korktuğunu şöyle aktardı: "Faye miğferini çıkarıp da kadın olduğu ortaya çıkınca İranlı askerin çenesi neredeyse botun tabanına değecek kadar açıldı. Parmağıyla işaret ederek 'Kadın, kadın, kadın' diye bağırmaya başladı." İranlıların başını okşayıp yüzüne tıraş losyonu sıktığı teğmen Felix Carman'a tecavüz edecekleri vesvesesine kapıldıklarını ve geceleri kurşuna dizilecekleri ya da tecavüze uğrayacakları korkusuyla hücresinde bebek gibi ağladığını anlatan Batchelor, İranlılardan "Genç ve ufak tefek olduğumdan bana komedi filmi kahramanı 'Mr. Bean' adını takıp alay ediyorlardı" diye şikâyet etti. Veda töreninde verilen hediyeler için 'çerçöp' diyen Batchelor, "CD ve DVD'ler çalışmadı. İslam'a döndürmeye yönelik 11 İngilizce kitap vermelerini acıklı buldum. Bu kitaplarla ne kanıtlamaya çalıştıklarını bilmiyorum. Benim ahlakım gayet iyidir, teşekkür ederim, almamayım" dedi.
'Hugo Boss etiketi sahteydi'
Şikâyeti "Verdikleri takım elbiseler hakaret gibiydi. Uymamakla kalmıyordu, ucuzdu, dökülüyordu. Hugo Boss etiketli gömlek de sahteydi. Hayır için eski eşya satışından daha iyi kıyafet toplardım" boyutuna vardıran genç asker, her şeylerine el koyan Devrim Muhafızları'nın bir sevdiğinin hediyesi olan 235 avroluk iPod'u da geri vermediğini söyleyip ekledi: "Bizi sadece o giysilerle yolladılar. Eşyalarımızı göndereceklerini söylediler. Hâlâ bekliyorum."
Air ile Carman hikâyelerini satmayı reddederken, askerlere basına konuşma izni vererek büyük tepki çeken Savunma Bakanlığı da geri adım attı. Savunma Bakanı Des Browne dün 'uygulamanın yeniden gözden geçirildiğini' belirterek, "Bundan böyle personelimizin tecrübelerini para karşılığı basına aktarmaları yasaklanmıştır" açıklaması yaptı.
Liverpool maçı izlemişler
Suçlamalar üzerine İran yeni görüntüler yayımladı. Bunlarda Batchelor bir arkadaşıyla ağzı kulaklarında masatenisi oynuyor, birkaçı İran halısı üzerinde satranç oynuyor, Turney dahil hep birlikte 31 Mart'ta Liverpool'un Arsenal'i 4-1 yendiği maçı izliyorlar, üstleri eşofmanlı çıplak ayak halılara seriliyorlar, iştahla çorba içip kebap atıştırıyorlar. Sunucu "Tadını çıkardıklarını rahatlık ve özgürlüğü görüyorsunuz. Görüntüler Britanya'ya vardıklarında söyledikleriyle çelişiyor. İran, 15 Britanyalı denizciye kollarını açıp konukseverlik göstermiştir" dedi. (Dış Haberler)