Esirler için umut ışığı

İran, Britanya askerlerinin karasularına izinsiz girmesini istemiyor.Basra Körfezi'nde esir aldığı 15 Britanya askerini yargılamakla tehdit eden İran'la Britanya arasındaki temaslar hızlandı. Britanya bir temsilcisini Tahran'a gönderiyor.

LONDRA - Tahran'ın Basra Körfezi'nin tartışmalı sularında esir aldığı 15 Britanya askerini yargılama tehdidi üzerine Londra'nın geri adım atmasının ardından iki ülke arasında diplomatik çözüm çabaları yoğunlaştı. Sunday Telegraph, Britanya hükümetinin bir kraliyet donanması kaptanını Tahran'a arabulucu olarak gönderip, 'İran karasularına asla izin almaksızın kasti girilmeyeceği' garantisi vereceğini yazdı.
Tahran'ın perşembe gönderdiği 'Denizcilerin İran sularına girdiğini kabul edip, tekrarlanmayacağını teyit edin' diyen diplomatik notaya, önceki gün esirlerin yargılanması gündeme gelince Britanya Dışişleri Bakanı Margaret Beckett nihayet yanıt göndermişti. Beckett, "Müzakerelere başlıyoruz. Durumdan herkes pişman" demişti. Dün de Ulaştırma Bakanı Douglas Alexander "İran'la diyalog potansiyelini araştırıyoruz. Askerlerimizin dönüşü için kadri bilinmeyen ama önemli ve sessiz diplomatik çalışmamız sürmeli" derken, Savunma Bakanı Des Browne ise "İranlılarla doğrudan ikili temas halindeyiz" diye konuştu.
Bush da müdahil oldu
İran Dışişleri Manuçehr Muttaki Britanya'nın yanıtını "İncelememiz gereken değişik unsurlar var" diye karşılarken, "Tavırlarını değiştirmeleri ve yasal taleplerimizle ilgili dengeli tavır almalarını bekliyoruz" mesajı verdi. Muttaki'nin ılımlı tavrına karşın Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Britanya'yı küstahlıkla ve özür dilemesi gereken taraf olmasına karşın özür talep etmekle suçlamıştı. Bunu ABD Başkanı George W. Bush'un esir krizini 'ciddi rehine meselesi' diye niteleyip İran'ı 'bağışlanamaz davranış'la suçlaması izledi.
Tahran'ın Londra'ya kıskacı kolay gevşetmeyeceğinin bir işareti de, Irak'ın Basra kentindeki konsolosluğuna geçen perşembe ateş açıldığı gerekçesiyle protesto notası yollamak oldu. Notada Britanya'nın bu tür eylemlerin tekrarlanmasını önlemesi ve uluslararası hukuka saygı göstermesi istenildi. Britanya ordusu, İran konsolosluğunu hedef aldığını reddetmişti. Telegraph ise Britanya'nın ulusal krizlerdeki acil mukabele ekibi COBRA Komisyonu'nun, Başbakan Tony Blair ile Beckett'ı esir krizinin uzun sürebileceği yönünde uyardığını aktardı.
Times ise bir İranlı askeri kaynağa dayanarak esirler yüzünden Devrim Muhafızları'nın bölündüğünü öne sürdü. Yüksek Güvenlik Konseyi'ni bilgilendiren Devrim Muhafızları Komutanı Yahya Rahim Safevi, krizin kontrolden çıktığı ve esirlerin derhal bırakılması gerektiği uyarısı yapmış; siyasi büro şefi Yadullah Cavani ise, bunun zayıflık ve liberallik olacağını söyleyip esirlerin yargılanmasını istemiş. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in danışmanları da esirlerlerin yargılanmasını destekliyor.
Dün de Besiç milis gücüne bağlı 200 öğrenci Britanya'nın Tahran elçiliğini taş ve fişek yağmuruna tutup 'Yaşlı tilkinin elçisi defol' sloganı attı. (Dış Haberler)