'Esirler suçlarını itiraf etti'

Bir dizi yetkilisinin kaçırılmasına misilleme olarak BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım oylamasının arifesinde 15 Britanya askerini esir alan İran, askerleri bırakma işareti vermediği gibi Basra Körfezi'nden Tahran'a nakletti.

TAHRAN - Bir dizi yetkilisinin kaçırılmasına misilleme olarak BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım oylamasının arifesinde 15 Britanya askerini esir alan İran, askerleri bırakma işareti vermediği gibi Basra Körfezi'nden Tahran'a nakletti.
İran, Britanya askerlerinin karasularını ihlal ettiklerini kabul ettiğini öne sürerken, Londra'nın derhal bırakılmaları talebini reddetti. Britanya basını, Tahran'ın askerleri rehine olarak alıkoyup nükler kriz ya da esir değişiminde koz olarak kullanabileceğine dikkat çekti.
Askerlerden biri kadın
İran, Basra Körfezi'nde Irak'la arasındaki tartışmalı Şattülarap su yolunda esir aldığı sekizi denizci, yedisi deniz piyadesi 15 Britanya askerini dün öğle uçakla Tahran'a nakletti. Askerlerden biri kadın. İran Genelkurmay sözcüsü General Alirıza Afşar, Britanya Savunma Bakanlığı'nın 'Irak sularındaydılar' ısrarına karşın, sorguya alınan Britanya askerlerinin İran sularında olduklarını bildiklerini 'itiraf ettiklerini' söyledi.
"İhlal ettiklerini itiraf ettiler ve hatalarını kabul ettiler. Karasularımızda yakalandıklarına dair sağlam kanıt var. Gerçek niyetlerini ortaya çıkarmak için sorgu sürüyor" diyen Afşar, Britanya'yı BM oylaması öncesi gerilim yaratmakla suçladı. Afşar'dan önce, Fars haber ajansı İranlı yetkililere dayanarak şunları söyledi: 'İran sularına yasadışı giren 15 askerden saldırgan eylemlerini açıklamaları istenildi. İran sularında olduklarını gayet iyi biliyorlardı. El konan botlardaki uyduya bağlı bilgisayarlı seyrüsefer sistemi bilerek İran sularına girip kaldıklarını kanıtlıyor. Britanya askerleri teçhizatlarına daha dikkatle bakmalıydı.'
Önceki gün HMS Cornwall firkateynine bağlı 15 asker, iki botla yanaştıkları bir ticari gemiyi aramalarının akabinde Devrim Muhafızları donanmasınca İran üssüne götürülmüştü. İran'ın Londra Büyükelçisi önceki gün ve dün Britanya Dışişleri'ne çağrıldı. AB, İran'a askerleri derhal bırakması çağrısı yaptı.
Basın: Rehine krizi
Guardian, 'Rehine krizine benziyor' diye yazarken, Times da 'İran askerleri nükleer kriz ve yetkililerinin kaçırılmasında pazarlık kozu yapabilir, rehine olarak kullanabilir' yorumunu yaptı. Son dönemde ABD'nin Kuzey Irak'ta bir grup İranlı yetkiliyi esir almasının yanısıra, başını İstanbul'da kaybolan eski Savunma Bakan Yardımcısı Alirıza Asgeri'nin çektiği bir dizi üst düzey Devrim Muhafazı kaçırılmıştı. (Dış Haberler)