Eski AİHM Başkanı da zehirlenmiş

Eski FSB ajanı Aleksander Litvinenko'yu öldüren zehirlenme olayı Rusya'ya mal edilmeye çalışılırken, Çeçen davalarında Kremlin'i mahkûm ettiği için 'Rus karşıtı' gösterilen eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Luzius Wildhaber'in de zehirlendiği ortaya çıktı.

LONDRA - Eski FSB ajanı Aleksander Litvinenko'yu öldüren zehirlenme olayı Rusya'ya mal edilmeye çalışılırken, Çeçen davalarında Kremlin'i mahkûm ettiği için 'Rus karşıtı' gösterilen eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Luzius Wildhaber'in de zehirlendiği ortaya çıktı. Üstelik zehirlenmenin Rusya ziyaretinde gerçekleştiği öne sürüldü.
Ocakta emekli olan Wildhaber ekimdeki ziyareti sonrası İsviçre'ye dönüşünün ertesi günü hastaneye kaldırılmış ve septisemi (kan zehirlenmesi) teşhisi konmuş. Züricher Zeitung'a konuşan Wildhaber, konferansa gittiği Moskova'da İsveçli avukat Karl Eckstein'le Vladimir'e gidip Rus yetkililerle yemek yediğini, iki gün sonra hastalandığını anlattı. Üstelik Eckstein'in de başına aynı şey gelmiş. Wildhaber, Basle'de bir ay hastanede yattığını, septisemi türünün derideki bakterilerden kaynaklanan 'stafilokok' olduğunu ama kanına nasıl karıştığının belirlenemediğini ekledi. Eckstein için "Günde 18-20 saat uyuyor" diyen emekli yargıç, daha önce Ruslarca tehdit edildiğini öne sürdü.
Rus Anayasa Mahkemesi Başkanı Valeri Zorkin iddiayı 'şaşırtıcı' bulup "Basit gıda zehirlenmesi" dedi. Rus yetkililer 'Neden aylar sonra açıklıyor' sorusunu gündeme taşıdı. Wildhaber'in savı şu: Litvinenko'nun akıbetini duyduğunda kan örneğini adli tıbba göndermek istese de hastanenin imha etmesi işi geciktirmiş. (Independent)