Eski bakan: Hitler devrinde yaşamıyoruz

Yunanistan'da, 'kötü Türk' imajını hafifleten ilkokul 6. sınıf tarih kitabını bir yıl okullarda okutmanın bedelini bakanlık ve vekillik koltuğundan olarak ödeyen eski Eğitim Bakanı Marieatta Yiannaku, aylar süren sessizliğini bomba gibi açıklamalarla bozdu.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan'da, 'kötü Türk' imajını hafifleten ilkokul 6. sınıf tarih kitabını bir yıl okullarda okutmanın bedelini bakanlık ve vekillik koltuğundan olarak ödeyen eski Eğitim Bakanı Marieatta Yiannaku, aylar süren sessizliğini bomba gibi açıklamalarla bozdu. Yiannaku, "Kitabın okullardan çekilmesi kanunen yasaktır. Kitapların yakıldığı ve toplatıldığı Hitler döneminde değiliz. Yapılanlar ciddi değildir" dedi.
'Kötü Türk' imajını hafifleten tarih kitabı yüzünden kilise ve aşırı milliyetçi çevrelerin yaylım ateşine tuttuğu, kitapta yaptırdığı değişikliklere rağmen 16 Eylül seçimlerinde yıllar sonra ilk kez seçilemeyen ve yeni kabinede de yer almayan Yiannaku içini 'Real FM'e döktü. Eski kadın bakan, "Kitap yüzünden kıyamet koparanların seviyesine inmeyeceğim. Yunanistan'da öyle fazla riyakâr olmayı bırakalım" diyerek bu çevrelere bakanlığı döneminden önceki tarih kitabına bakmalarını tavsiye etti. Kitabı geri çeken yeni Eğitim Bakanı Evripidis Stilianidis'in yasalara uymak zorunda olduğunu da söyleyen Yiannaku şöyle dedi: "Eski kitapta Kıbrıs hakkında sadece 15 satır vardı. Osmanlı döneminde ise Yunanlıların sahip olduğu imtiyazlar vurgulanıyor, Osmanlı dışişleri bakanlığını bu imparatorluğun Avrupa bölümünü Yunanlıların (Rumların) yönettiği belirtiliyordu. Eski kitapta neredeyse bir tek Yunanlıların ihtilal yapmaları için neden bulunmadığı açık açık yazılmıyordu. Benim dönemimdeki kitaba yapılan saldırılar riyakârlıktır."