Eski basın baronu Black 6.5 yıl hapisle kurtardı

Bir dönem 400 gazeteye hükmeden Conrad Black, dünyanın üçüncü büyük basın devinin kasasını boşaltıp hissedarları dolandırmaktan 101 yıl hapis ve 50 milyon dolar ceza istemiyle başlayan davayı ucuz atlattı.

CHICAGO - Bir dönem 400 gazeteye hükmeden Conrad Black, dünyanın üçüncü büyük basın devinin kasasını boşaltıp hissedarları dolandırmaktan 101 yıl hapis ve 50 milyon dolar ceza istemiyle başlayan davayı ucuz atlattı. 25 yaşında ilk gazetesini çıkarıp hızla bir zincir kuran, 1985'te İngiliz muhafazakâr gazetesi Telegraph'la taçlanan ve Jerusalem Post'un da sahibi olan Black, derebeyi gibi yönettiği Hollinger şirketinin ABD merkezli olması sebebiyle Chicago'da açılan davada, 6.5 yıl hapis, 125 bin dolar para ve hükümete 6.1 milyon dolar ödeme cezasına çarptırıldı.
Kimilerince Orson Welles'in 'Citizen Kane'inin kahramanına benzetilen 63 yaşındaki Black, kadın yargıç Amy St. Eve'den "Sizin kadar itibarlı birinin nasıl böyle dolaplar çevirdiğini anlayamıyorum" azarı da işitti. Yandaşlarının en yakın adamları tarafından aldatıldığını öne sürdüğü, baştan beri masumiyetini savunan Black, 12 hafta içinde dünyevi işlerini hale yola koyup hapishaneye teslim olacak. Black, eski Britanya Başbakanı Margaret Thatcher'ın yakın dostuydu ve 2000'de lordluk uğruna Kanada vatandaşlığını bırakmıştı. Gösterişli partiler veren medya baronu, şirket parasıyla köşe yazarı eşi Barbara Amiel'in partileri, alışverişleri, opera biletleri, lüks tatillerini finanse etmişti. Bir partiye kendisi Cardinal Richelieu, eşi Marie Antoinette kostümüyle katılmıştı. Black yüzlerce yerel gazeteyi bölgesel pazara girmeme vaadiyle satıp kazancı şirkete yansıtmamıştı. 2002'de yöneticilerin büyük primler almasına karşın şirketin muazzam kaybı hissedarları şüphelendirdi. Açılan soruşturmada, Hollinger 'anonim şirket kleptokrasisi' diye nitelendi ve şirketin 1997-2003 yıllarındaki net gelirinin yüzde 95'inin yöneticilere prim olarak gittiği saptandı.