Eski direnişçinin aşk bombası

Eski direnişçinin aşk bombası
Eski direnişçinin aşk bombası

Dün direniş saflarında yer alan gençler aşk işini bile şiddetle çözmeye meyilli hale geldi. Bombayla iş bitirme olaylarındaki artış korkutuyor. FOTOĞRAF: REUTERS

Gençler Amerikan işgaline direnirken öğrendikleri bomba yapma yeteneklerini şimdi aşka ve hayata dair sorunları çözmek için kullanıyor. Aşkına kavuşamayan, okulda kötü not alan, ailesiyle kavga eden çocuklar bomba yapıp korku salıyor

BAĞDAT - Irak’taki savaş ve beraberinde getirdiği şiddet Iraklılara bir miras daha bıraktı: ‘Bomba aşkı’. Ailesiyle ters düşen, sevdiği kızla evlenmesine izin verilmeyen, karnesinde kırık notu olan velhasıl hayalleri yıkılan Iraklılar, Amerikan işgaline direnirken edindikleri bomba yapma yeteneklerini şimdi günlük sorunları çözmek için kullanıyor.
Polis yetkilisi Nebil Abdülhüseyin, sadece Dura semtinde bir yılda altı vakanın yaşandığını belirterek “Bu çocuklar kız arkadaşları, aileleri yada herhangi biriyle sorun yaşadığında hemen bu tür patlayıcılar yapıyorlar” diyor. Şanstan henüz bu bombalarla ölen ya da yaralanan yok. Abdülhüseyin durumu “Genelde patlayıcılar evlerin kapıları önüne bırakılıyor, öldürme değil korkutma amacıyla yapılıyor” sözleriyle yorumluyor. Altı olayda sadece eski Kaide üyesi Ömer Abdülhüseyin yakayı ele vermiş. 18 Yaşındaki ‘Cisco’ (Kömürtozu) lakaplı Ömer komşu kızına aşık olup, karşılık de görünce çift arasında mesajlaşmalar başlıyor. Sonra delikanlı kızı üç kez babasından istiyor. Baba üçünde de ‘hayır’ yanıtı verip, kızı başka biriyle evlendirmeye kalkışınca deliye dönen Ömer evlerinin bahçesine ‘aşk bombası’nı yerleştiriyor. Ömer şimdi ‘terör’ suçundan tutuklu. 

Öğretmenin odasına mayın
Abdülhüseyin, başka bir gencin de evlenmelerine izin verilmediği için kız arkadaşının evini yakmaya kalkıştığını anlatırken, durumun vahametini “Bu vakalarla o kadar sık karşılaşıyoruz ki” sözleriyle dile getiriyor. Polis yetkilisi Samir Şatti de sınavdan kötü not alan bir öğrencinin hazırladığı mayını öğretmenin odasına yerleştirdiğini anlatıyor. Tam öğretmenin işe geliş saati olan 7:30’a ayarlı bomba önceden farkedilip imha ediliyor. Mehdi Ordusu’na katılıp Amerikan işgaline direnmiş Şii bir genç de, karşı binada oturan sevdiği kızdan karşılık görmeyince Bağdat’ın Şurta semtinde az kalsın Sünni-Şii savaşı başlatıyormuş. Üniversiteli Sünni kızdan “Üzgünüm dengim değilsin” yanıtı alan Şii genç, kızın evine benzini pomplalayıp yangın çıkarmakla tehdit etmiş. Tehdit işe yaramayınca bu kez kendi evinin önüne bomba yerleştirip kızın ailesini polise ihbar etmiş. Polis yetkilisi Yasir Şünun bunları gülerek anlatırken, “Genç yüzde 90’ı Şii olan Irak polisinin kendi tarafını tutacağını sandı. Şimdi mecburen gencin eviyle kızın evi arasına polis kontrol noktası oluşturduk. Sürekli nöbet tutuluyor” diyor. Yetkililer, direnişçilerin altı yıllık işgal sırasında Amerikan askerlerine karşı savaşırken kazandıkları bomba yapma yeteneklerini artık kendi insanlarına yönelttiklerini söylüyor. Zira formülü bilen için uzaktan kumandalı mayın yapmak kolay. Biraz benzin, bir gazoz kutusu, su şişesi ve cep telefonu ölümcül patlayıcıya dönüşebiliyor. Abdülhüseyin, “Polis olduğum halde bunları bilmiyorum. Ama çocuklar biliyor. Gençlerin çoğu Kaide ve Şii militanlarla işbirliği yaptılar. Artık fikirlerini değiştirip savaşmayı bıraksalar da bomba yapma becerilerini yitirmediler” diyor. (New York Times)