Eski Doğu Bloku'nda Schengen coşkusu

AB'nin sınırlarında polis ve gümrük kontrollerini tümüyle ortadan kaldıran Schengen Anlaşması dün gece yarısından itibaren eski Doğu Bloğu ülkelerini de kapsayacak şekilde 15 üye ülkeden 24 üye ülkeye genişletildi.

BRÜKSEL - AB'nin sınırlarında polis ve gümrük kontrollerini tümüyle ortadan kaldıran Schengen Anlaşması dün gece yarısından itibaren eski Doğu Bloğu ülkelerini de kapsayacak şekilde 15 üye ülkeden 24 üye ülkeye genişletildi. Malta'nın yanı sıra, eski Doğu Bloğu ülkeleri Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Çekya, Slovakya ve Slovenya artık Schengen bölgesine dahil oldu. Bu olay, bazı sınırlarda konserler, törenler, havai fişek gösterileri ve hatta disko geceleriyle kutlandı.
İlk aşamada kara ve deniz sınırlarındaki uygulama Mart 2008'de hava trafiği için de geçerli olacak. Bu ülkelerde, Schengen vizesi
olan bir kişi, tek vize ile 24 Avrupa ülkesini ziyaret edebilecek.
'Özgür Avrupa'
Kutlamalar, dün Avusturya ve Slovakya sınırında başladı. Slovak Başbakan Robert Fico ve Avusturyalı muadili Alfred Gusenbauer, Petrzalka-Berg sınır kapısındaki törende elbirliğiyle bir testere kullanarak bir bariyeri kesti. Başbakan Gusenbauer, "Özgür bir Avrupa'da özgür sınırlar. Schengen Anlaşması'nın imzalandığı 1985'te bunu hayal etmeye kim cüret edebilirdi" dedi. Polonya'nın Almanya ile sınırında çitler kaldırıldı, gece törenler düzendi. Litvanya'nın Schengen'e katılmasıyla vize masrafının 7 dolardan 86 dolara fırlayacak olması ise Beyaz Rusların Minsk'teki elçiliğe akın etmesine yol açtı. Çekya, Macaristan, Slovakya ve Slovanya ile birlikte, Schengen ülkeleriyle sınır uzunluğu 1260 kilometreye ulaşan Avusturya'da ise halk sınır kontrollerinin kaldırılmasıyla suç oranlarının artmasından kaygılı. Hatta Macaristan sınırına 5 km. mesafedeki Avusturya kasabası Deutschkreutz, sokaklarda devriye gezmeleri için özel güvenlik kiralamayı bile düşünüyor.
Slovaklar sınırdan rahatça geçip gidecek olmaktan memnunken, kimileri Avusturya'dan çoğu Türk ve eski Yugoslav kökenli suçluların akın etmesi kaygılarını dile getirdi. Schengen bölgesinde düne kadar AB'ye 13 ülkeyi oluşturan Lüksemburg, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsveç'in yanı sıra, İzlanda ve Norveç dahildi. Yeni üyeler Güney Kıbrıs, Bulgaristan ve Romanya Schengen alanı dışında. Britanya ve İrlanda da, 1985 tarihli Schengen Anlaşmasına taraf değil. (afp, ap)