Eski Kent'in altına da kazma vurulacak

İsrail, Müslüman öfkesine yol açan Harem üş-Şerif'in Fas kapısındaki kazı çalışmalarının ardından bu kez kazmayı Kudüs'teki kutsal Eski Kent'in altına vuracak.

KUDÜS - İsrail, Müslüman öfkesine yol açan Harem üş-Şerif'in Fas kapısındaki kazı çalışmalarının ardından bu kez kazmayı Kudüs'teki kutsal Eski Kent'in altına vuracak. İsrail, Eski Kent'in Müslüman kesimindeki Ohel İzak sinagogu ile Yahudi kesimindeki Ağlama Duvarı Tünelleri'ni bağlayacak yeraltı geçidi yapmayı planlıyor.
Haaretz'in haberine göre, yarı resmi Ağlama Duvarı Miras Vakfı, sinagogun sahibi Amerikalı sermayeder İrving Moskowitz'in eşi Cherna ile bir anlaşma imzaladı. Planı İsrail Antikler Otoritesi'nin (İAO) de onaylaması gerekiyor. İAO Başkanı Yehoşua Dufman planı incelemese de fikri beğendiğini söyleyip yeşil ışık yaktı. Planın El Aksa Cami avlusunda yeni kazı öngörmediği, yeni geçitte Yahudilerin 70 yılında Romalıların yıktığı tapınağın kalıntılarını bulmak için Müslüman kesimin altında açtığı arkeolojik alanın kullanılacağı öne sürüldü.
Altında hazine gizli
1917'de inşa edilen ve Arap isyanı sırasında 1936'da terk edilen sinagog, 1948'de Ürdün ordusu tarafından havaya uçurulmuştu. İsrail, Doğu Kudüs'ü 1967'de ele geçirirken, sinagogun bulunduğu yeri 15 yıl önce Moskowitz ailesi satın almıştı. Kudüs'teki Arap bölgelere aşırı milliyetçi Yahudilerin yerleştirilmesi sürecinde aktif rol alan Moskowitzler, sinagogu yeniden inşa ettirmişti. İAO da 2004'te sinagogun altını kazarak 14. yüzyılda Memlukluların yaptırdığı hamamın yanı sıra Roma, Bizans, Müslüman ve Haçlılardan kalma eserlere ulaşmıştı. 1996'da eski İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun yeni bir arkeolojik tünel açması Filistinlilerin isyanına yol açmış ve üç günde 80 kişi ölmüştü. (Haaretz)