Eski RAF üyesi Mohnhaupt serbest

Soğuk Savaş döneminin Batı Almanyası'nda solcu öğrenci hareketinin şiddetle bastırılmasına tepki olarak doğup Avrupa'nın en önde gelen şehir gerillası örgütüne dönen Kızıl Ordu Fraksiyonu...

BERLİN - Soğuk Savaş döneminin Batı Almanyası'nda solcu öğrenci hareketinin şiddetle bastırılmasına tepki olarak doğup Avrupa'nın en önde gelen şehir gerillası örgütüne dönen Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF), namı diğer Baader Meinhof'un hapisteki nadir üyelerinden Brigitte Mohnhaupt, dün şartlı tahliye edildi. 'Almanya'nın en tehlikeli kadını' diye anılan ve dokuz cinayetten ömür boyu hapse çarptırılan 57 yaşındaki Mohnhaupt, 24 yıl hapis yattıktan sonra iyi halden bırakıldı. Şartlı tahliyesine beş yıl süre biçilen Mohnhaupt'un geçmiş eylemleriyle ilgili nedamet getirmemiş olmaması, kurban yakınlarının şartlı tahliyeye tepki göstermesine yol açtı.
Eski RAF üyeleri gibi barışçı yaşayacak
Dostlarının hapishaneden arabayla aldığı Mohnhaupt, yanında sadece kitaplarını götürdüğü yeni yaşamında ne yapacağını söylemedi. RAF'ın eylemleri 1977'de eski Nazi üyesi olan ünlü sanayici Hans-Martin Schleyer'i öldürmesi ve Filistinli militanlara destek için Lufthansa uçağını kaçırmasıyla doruğa ulaşmış, çıkan siyasi krize 'Alman güzü' adı verilmişti. Schleyer'in dul eşi, Mohnhaupt'un şartlı tahliyesinden dehşete düştüğünü söyledi. RAF'a mal edilen 34 cinayet arasında ABD'li askeri yetkililer de var. Hapiste kalan üç RAF üyesinden biri olan Christian Klar'ın de affı gündemde. (afp, Spiegel)