Eski sözcü Bush'u Plamegate'e karıştırdı

Beyaz Saray eski basın sekreteri Scott McClellan, Plamegate skandalına Başkan George W. Bush'un da karıştığını ifşa etti.

WASHINGTON - Beyaz Saray eski basın sekreteri Scott McClellan, Plamegate skandalına Başkan George W. Bush'un da karıştığını ifşa etti. McClellan nisanda çıkacak olan ve tanıtım için kısa bölümleri yayımlanan kitabında, eski diplomat Joseph Wilson'ın Irak işgaline gerekçe yapılan kitle imha silahları yalanını ortaya çıkardığı için CIA ajanı eşi Valeria Plame'nin kimliğinin deşifre edilmesi skandalında yeni bir perde açıyor.
McClellan, Ekim 2003'te gazetecilere Bush'un danışmanı Karl Rove ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in yardımcısı Lewis 'Scooter' Libby'nin skandala karışmadığını söylediğini hatırlatıp şunları kaydetti: "Bir sorun vardı. Bu doğru değildi. Farkına varmadan yanlış bilgi geçmiştim. Ve yönetimdeki üst düzey beş kişi yaptığım işe karışmıştı: Rove, Libby, başkan yardımcısı (Cheney), başkanın genel sekreteri (Andrew Card) ve başkanın bizzat kendisi." 2003-2006'da Bush'un sözcüsü olan McClellan'ın şu ifadeleri de yer alıyor: Bush'un itibarını yükseltmek için kendisinden yardım istediğini belirterek, "Dünyanın en güçlü lideri Irak'ta kitle imha silahlarının bulunmaması nedeniyle kaybettiği itibarını düzeltmek için kendi adına konuşmamı istedi."
Libby'yi de Bush affetmişti
Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, "Başkan yanlış bilgi geçmesini istemedi ve istemez" demekle yetindi. Rove istifa etmek zorunda kalırken, skandaldan sadece Libby yargılandı. Ancak Plame'nin adını sızdırdığı için değil, soruşturmayı yanılttığı için 30 ay hapis almıştı. Bush ise Libby'yi affederek hapisten kurtarmıştı. (Dış Haberler)