Eskiden daha istikrarlıydı

Bir televizyon programına katılan ABD Başkanı Bush, sunucunun soruları karşısında yelkenleri suya indirdi: Saddam Hüseyin önemli bir istikrarsızlık kaynağıydı ama aldığımız kararlar işleri daha istikrarsız yaptı. Bunun sorgulanır bir tarafı yok.

WASHINGTON - Irak'a 21 bin 500 takviye asker içeren yeni stratejisiyle son kozunu oynayan ABD Başkanı George W. Bush, CBS televizyonunun '60 Dakika' programında sıkıntılı anlar yaşarken, verdiği kararların Irak'a daha fazla istikrarsızlık getirdiğini ilk defa açıkça kabul etti. Gazeteci Scott Pelley'in sıkı sorguya aldığı Bush, önce idam edilen Saddam Hüseyin'in İran'la nükleer silah yarışına girmiş olduğunu öne sürüp, işgali savundu. Bush'un Irak'taki mezhep savaşının istikrarı bozduğunu söylemesi üzerine, Pelley'den "Sizin yönetiminiz Irak'taki istikrarsızlığı yaratmadı mı" çıkışı geldi.
Soruyu "Yönetimimiz, Irak'taki istikrarsızlık kaynağıyla başa çıkıyor. Saddam'ın içinde olduğu bir dünya düşünün. Saddam, önemli bir istikrarsızlık kaynağıydı" diye savuşturmaya çalışan Bush, Pelley'nin "Ancak şu anda Irak çok daha istikrarsız" diye ısrar etmesi üzerine yelkenleri suya indirdi: "Evet, bunun sorgulanır bir tarafı yok. Aldığımız kararlar işleri daha istikrarsız yaptı. Sanırım tarih dönüp geriye baktığında, bazı şeyleri çok daha iyi yapabileceğimizi görecek. Buna şüphe yok."
'Iraklıların bize çok büyük minnet borcu var'
2006'da Bağdat morguna 16 bin ceset ulaştığı açıklanırken, ABD Başkanı, "Biz o ülkeyi bir diktatörden özgürleştirdik. Iraklıların, Amerikalılara çok büyük minnet borcu var" demeyi ihmal etmedi. Bush'un emriyle İran'ın Erbil konsolosluğunun altı çalışanının esir alınmasının yarattığı kriz ise durulmuyor. ABD ordusunun altı İranlının Iraklıları silahlandıran İran Devrim Muhafızları-Kuds Gücü'nden olduğu suçlamasını Tahran reddetti. İran Dışişleri, gözaltındakilerin altı diplomatı olduğunu söyleyip derhal bırakılmalarını istedi. (afp, aa)