Estemirova'ya Medvedev sahip çıkıyor!

Estemirova'ya Medvedev sahip çıkıyor!
Estemirova'ya Medvedev sahip çıkıyor!

Rus insan hakları örgütü Memorial?ın Çeçenya temsilcisi olan Estemirova, cesaretiyle namlıydı. FOTOĞRAF: AFP

İnsan hakları savunucusu ve gazeteci Estemirova'nın öldürülmesi dünyayı sarstı. Medvedev'in öfkeli kınama eşliğinde bir ilke imza atıp Estemirova'ya sahip çıktı. Baş zanlı Kadirov, biri Kafkas usulü iki soruşturma açtırdı

MOSKOVA - Çeçenya’da adam kaçırma, yargısız infaz ve işkenceyle anılan güvenlik güçlerini cesaretle ifşanın bedelini canıyla ödeyen Rus insan hakları örgütü Memorial’ın Caharkale temsilcisi Natalya Estemirova’nın ölümü dünyada yankılanırken, gözler katili arıyor. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ise 2006’da öldürülen gazeteci Anna Politkovskaya’dan sonra en çok ses getiren bu cinayetle ilgili Kremlin’den ilk kez farklı ses işitilmesine yol açtı. 

Putin küçümsemişti
Selefi ve bugün Başbakanlık makamında oturan Vladimir Putin Politkovskaya cinayeti sonrası kadın gazetecinin siyasetine etkisini ‘aşırı derecede önemsiz’ diye nitelemişti. Dün cinayeti kınayıp “Büyük öfke duyuyorum” diyen Medvedev sorumluların yakalanmasını istedi. Memorial ise katili şimdiden işaret ediyor: Kremlin güdümlü Çeçenya başkanı Ramzan Kadirov. Gel gör ki üzerine alınmayan Kadirov cinayeti geleneksel Kafkas usulleriyle çözme sözü verdi.
Önceki gün Caharkale’de dört kişi tarafından kaçırıldıktan saatler sonra İnguşetya sınırında cesedi baş ve göğsünden vurulmuş halde bulunan Esteminova’nın öldürülmesi, ABD’den AB’ye uzanan geniş bir coğrafyada uluslararası çapta kınamalarla karşılaşırken, Memorial örgütünün Başkanı Oleg Orlov “Kimin sorumlu olduğunu biliyorum, hepimiz biliyoruz. Onun adı Ramzan Kadirov’dur. Emri şahsen o mu verdi, yoksa adamları patronlarını mutlu etmek için mi bunu yaptı, bilmiyoruz” dedi. 

Medvedev: Faydalı işler yaptı
Orlov’a göre 50 yaşındaki Estemirova en son 7 Temmuz’da direnişçi olduğu şüphesiyle bir kişinin evinden alınıp köy ortasında öldürmesini rapor ederek Kadirov’a bağlı güçleri kızdırmıştı. Kadirov’u zaptetme konusunda baskı altında kalan Medvedev ise cinayetin teyidinden iki saat sonra jet hızıyla kınayıp ‘en üst düzeyde soruşturma’ emri verdi. Kremlin’den ilk kez böyle tepki gelirken, Rus liderin dün Almanya Şansölyesi Angela Merkel’le Münih zirvesinde cinayeti ‘çok üzücü’ diye niteleyip ‘sorumluların cezalandırılmasını istemesi dikkat çekti. Medvedev, Esteminova’nın çalışmalarına övgüler düzercesine, “Kendisi çok faydalı şeyler yaptı. Bu ülkede olup biten bazı süreçlere dair dobra ve açık biçimde konuştu. Bu insan hakları eylemcilerinin değerleridir. Bunlar çok hoşunuza gitmese ve yetkilileri rahatsız etse bile” ifadelerini kullandı.
Sadece Çeçenya değil İnguşetya’da direnişçi avı başlatmış Kadirov ise ‘aciz bir kadının öldürülmesine çok öfkelendiğini’ söyleyip biri resmi diğeri Çeçen geleneklerine göre iki soruşturma başlattı. Soruşturmayı şahsen yürüteceğini belirten Kadirov, “Ona el kaldıran merhameti hak etmiyor” dedi. Kadirov Politkovskaya cinayetinden suçlanınca da “Kadın öldürmem” demişti. 

Cinayetler çözülemiyor ki
ABD ve AB’nin yanı sıra Uluslararası Af örgütü ile İnsan Hakları İzleme Örgütü 2007’de Anna Politkovskaya Ödülü’ne layık görülmüş olan Estemirova’nın öldürülmesini kınayıp cinayetin sorumlularının derhal bulunmasını istedi. Gel gör ki, Rusya Politkovskaya cinayetinin yanı sıra ocakta Moskova’da öldürülen ve Estemirova ile birlikte çalışmış insan hakları avukatı Stanislav Markelov ile gazeteci Anastasia Baburova cinayetlerini de çözmüş değil. Rus basını ise haberi geçiştirdi. (Dış Haberler)