ETA, İspanya'yı bu kez Fransa'da vurdu

Bask ülkesinin bağımsızlığını savunan ayrılıkçı örgüt ETA'nın dün Fransa'da bir İspanyol jandarmasını öldürüp diğerini ağır yaralaması, Madrid'de infial yarattı.

MADRİD/BORDO - Bask ülkesinin bağımsızlığını savunan ayrılıkçı örgüt ETA'nın dün Fransa'da bir İspanyol jandarmasını öldürüp diğerini ağır yaralaması, Madrid'de infial yarattı. İspanya'da Mart 2006'da ilan ettiği ateşkesi haziranda bozan ETA'ya karşı İspanya ile Fransa güvenlik güçleri her daim operasyon düzenlerken, Fransız polisi dün Atlantik kıyısında İspanya sınırına 60 km uzaktaki Capbreton'daki olayı şöyle anlattı: "İki militan, bir kafede kahvaltı etmiş sivil giyimli iki jandarmaya dışarı çıkıp otomobile binerken yakın mesafeden ateş etti. Jandarmalar silahsızdı." Olay yerine giden Fransa İçişleri Bakanı Michele Alliot-Marie, muhtemelen jandarmalarla militanların tesadüf eseri yan yana masalarda oturduklarını, militanların jandarmaların operasyonla ilgili konuşmalarını duyduğu tezini aktardı.
Zapatero: 40 yıllık kara terörist tarih
İki erkeğe bir kadının şoförlük yaptığı, polisin bu üçlüyü aradığı belirtildi. Grup, aracıyla kaçırdığı bir kadını ise 90 dakika sonra bir ağaca bağlayıp kaçtı. Biri ölen, diğeri yaralı iki jandarmanın 'çok genç' olduğunu söyleyen İspanya'nın sosyalist başbakanı Rodriguez Zapatero, "En temel hak, yaşama hakkını hor görüyorlar. 40 yıllık kara terörist tarihleri, İspanyol toplumunun büyük gücünü anlamalarına yetmemiş. Yüzlerce kurban, şiddetle bir şey elde edemeyeceklerini anlamalarına yetmemiş" dedi. Sosyalist Parti tüm faaliyetlerini iptal etti. Muhalefetteki Halk Partisi lideri Mariano Rajoy, "ETA asla bu savaşı kazanamayacak" dedi. İspanya yargısı, ETA'ya karşı 52 sanıklı en büyük davada yasaklı siyasetçilerin de bulunduğu 46 kişiye toplam 527 yıl 6 ay hapis kesti. (bbc, afp)